Archifest – świętuj z nami weekend archiwów społecznych!
„Archifest. Weekend archiwów społecznych” to spotkania, wydarzenia i atrakcje organizowane przez archiwa społeczne z całej Polski, które odbędą się między 7 a 9 czerwca 2024 roku. W ten sposób zapraszamy do wspólnego świętowania Międzynarodowego Dnia Archiwów, który obchodzimy 9 czerwca.
Zobacz co dzieje się w Twojej okolicy!
To pierwsze tego rodzaju działanie, które proponujemy jako Centrum Archiwistyki Społecznej. W trakcie trzech dni prawie 30 archiwów społecznych z ponad 20 miejscowości w Polsce zorganizuje różnorodne wydarzenia – będą to między innymi spotkania, na które mieszkańcy i mieszkanki przyniosą swoje zdjęcia i podzielą się opowieściami o przeszłości okolicy, spacery tematyczne, wystawy stworzone z gromadzonych przez archiwa społeczne zbiorów, czy warsztaty, podczas których będzie można dowiedzieć się jak zadbać o swoje prywatne fotografie. W programie znalazły się też wydarzenia online. Wstęp na wydarzenia w ramach „Archifestu” jest bezpłatny. Na część obowiązują zapisy !
Niech wszyscy dowiedzą się o archiwach społecznych!
Termin „Archifestu” nie jest przypadkowy – co roku 9 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Archiwów. Tego dnia archiwa na całym świecie otwierają się dla szerokiej publiczności, prezentując swoje najciekawsze zbiory. W tym roku archiwa społeczne również dołączą do świętowania, które potrwa aż trzy dni – od 7 do 9 czerwca!
„Archifest” to świetna okazja, żeby razem świętować i dzielić się pasją do zbierania i zachowywania śladów przeszłości, które napędzają ruch archiwistyki społecznej. Biorąc udział w Międzynarodowym Dniu Archiwów, chcemy przypomnieć, że archiwa to nie tylko oficjalne dokumenty, ale też osobiste fotografie, listy i nagrania historii mówionej, gromadzone i udostępniane przez archiwa społeczne w całej Polsce. To również szansa na odkrycie wyjątkowych materiałów z tych zbiorów oraz zachęta dla mieszkańców do zainteresowania się historią swojej rodziny i okolicy.
Kto współtworzy tegoroczny „Archifest”?
Wydarzenia w ramach “Archifestu” organizowane są przez różnorodne archiwa społeczne prowadzone przez fundacje, stowarzyszenia, lokalne biblioteki i grupy nieformalne z całej Polski. Wśród tegorocznych organizatorów znaleźli się:
-
Archiwum Gminnej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Rzeczniowie
-
Archiwum Społeczne przy Bibliotece – Centrum Kultury w Szczuczynie
-
Archiwum Stowarzyszenia Opowiadacze Historii Dolnego Miasta w Gdańsku
-
Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej – Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z siedzibą w Szebniach
-
Białostocki Ośrodek Kultury – Mediateka CLZ – archiwum historii mówionej
-
Nasza Historia Nadmorska – wspomnienia z żyrardowskich kolonii
Do zobaczenia podczas „Archifestu”!
Zdjęcia wykorzystane w grafikach pochodzą ze zbiorów (od lewej):
Miejska Biblioteka Publiczna Hrubieszowskie Centrum Kultury Dziedzictwa im. Krystyny i Stefana du Chateau
Mężczyźni ćwiczą skok wzwyż na stadionie miejskim w Hrubieszowie, lata 60. Fotografię udostępnił Stanisław Dąbrowski.
Fundacja Archeologia Fotografii
Zdjęcie wykonane podczas V Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów, 1955. Autorem fotografii jest Tadeusz Sumiński © Zuzanna Żelazny.
Stowarzyszenie Czas ART
Zdjęcie wykonane podczas Dni Wschowy na przełomie lat 60. i 70.
Biblioteka Publiczna w Mońkach
Występ dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Mońkach z zespołu Promyki podczas Święto Ziemniaka, 7-8.10.1978. Autorem fotografii jest Roman Sieńko.
Dziękujemy za ich udostępnienie!
Ta strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w ustawieniach przeglądarki. Zobacz naszą politykę prywatności.