Zgłoś swoje archiwum społeczne do Archifestu i świętuj z nami weekend archiwów społecznych!
„Archifest. Weekend archiwów społecznych” to spotkania, wydarzenia i atrakcje organizowane przez archiwa społeczne z całej Polski, które odbędą się między 7 a 9 czerwca 2024 roku. Chcemy w ten sposób zaprosić do wspólnego świętowania Międzynarodowego Dnia Archiwów, który obchodzimy 9 czerwca. Niech wszyscy dowiedzą się o archiwach społecznych!
To pierwsze tego rodzaju działanie, które proponujemy jako Centrum Archiwistyki Społecznej. W ten sposób chcemy zachęcić archiwistów społecznych i archiwistki społeczne do zorganizowania różnorodnych wydarzeń, które skierowane będą do Waszych lokalnych społeczności. Wesprzemy Was w tym poprzez inspiracyjne webinary, które pomogą Wam przygotować się do weekendu archiwów społecznych; zaproponujemy materiały graficzne do wykorzystania; będziemy też promować wszystkie Wasze działania.
Wspólne świętowanie weekendu archiwów społecznych będzie szansą na pokazanie swoich zbiorów, zachęcenie mieszkańców i mieszkanek do zainteresowania się lokalną historią oraz, po prostu, dobre spędzenie czasu w gronie osób bliskich!
Pełny program wydarzeń w ramach Archifestu podamy w drugiej połowie maja! Tymczasem, zapraszamy archiwa społeczne do zgłaszania swoich propozycji.
Zakończyliśmy przyjmowanie zgłoszeń. Jeśli nie przesłaliście zgłoszenia na czas a jednak chcielibyście dołączyć do Archifestu, prosimy o kontakt mailowy: m.mossakowska@cas.org.pl.
Kto może zgłosić swój udział?
Do zorganizowania wydarzeń w ramach Archifestu zapraszamy każde archiwum społeczne, które w momencie zgłoszenia – czyli do 12 kwietnia 2024 roku – zarejestrowane będzie w naszej bazie archiwów społecznych.
Jeśli Wasze archiwum społeczne nie widnieje jeszcze w bazie, można je zgłosić wypełniając prosty formularz. Pamiętajcie, że weryfikacja zgłoszenia nowego archiwum społecznego może trwać do 3 dni roboczych – dlatego warto zrobić to odpowiednio wcześniej.
Jakie wydarzenia można zorganizować?
W ramach Archifestu możecie zorganizować dowolne wydarzenie lub wydarzenia związane z Waszym archiwum społecznym.
Mogą to być spotkania, na które mieszkańcy i mieszkanki przyniosą swoje zdjęcia i podzielą się opowieściami o przeszłości Waszej okolicy. Może być to spacer tematyczny zorganizowany w okolicy lub wystawa zbudowana z gromadzonych przez Was archiwalnych fotografii. Wreszcie, może chcielibyście zaprezentować spektakl teatralny lub zorganizować pokaz filmowy związany z dziedzictwem i historią Waszej miejscowości.
Jeśli macie taką możliwość, możecie zorganizować grę w tagowanie zdjęć na portalu Zbiory Społeczne. Archimistrzowie to przygotowana przez nas gra, w której opisujecie zdjęcia, zbieracie punkty i jednocześnie – pomagacie wszystkim osobom, które tworzą archiwa społeczne i które korzystają z ich zbiorów! Instrukcja gry Archimistrzowie znajduje się tutaj.
Oczywiście, to tylko przykładowe pomysły – sami zdecydujecie, jakie wydarzenie będzie dla Was najlepsze!
W razie pytań zachęcamy do kontaktu z koordynatorką Archifestu Marią Mossakowską: m.mossakowska@cas.org.pl.
Jak się zgłosić?
-
12 kwietnia zamknęliśmy przyjmowanie zgłoszeń. Jeśli nie przesłaliście zgłoszenia na czas a jednak chcielibyście dołączyć do Archifestu, prosimy o kontakt mailowy: m.mossakowska@cas.org.pl
-
15 kwietnia wyślemy do zgłoszonych organizacji formularz programowy, w którym podacie szczegółowe informacje o Waszych działaniach. Formularz programowy uzupełnijcie do 12 maja
-
podobnie jak inne archiwa społeczne z całej Polski zrealizujcie swoje wydarzenia podczas weekendu archiwów społecznych, czyli między 7 a 9 czerwca 2024 roku
Po zakończeniu Archifestu poprosimy Was o nadesłanie zdjęć prezentujących Wasze wydarzenia, które posłużą nam do podsumowania pierwszego weekendu archiwów społecznych.
W trakcie trwania weekendu zapraszamy Was z kolei do dodawania zdjęć i relacji w mediach społecznościowych oraz oznaczania Centrum Archiwistyki Społecznej! Będziemy udostępniać Wasze zdjęcia i na bieżąco relacjonować Wasze wydarzenia.
W jaki sposób wesprzemy Wasze działania?
-
zorganizujemy inspiracyjne webinary, podczas których zaproszone przedstawicielki archiwów społecznych opowiedzą o swoich działaniach kulturalnych i animacyjnych. W spotkaniach będą mogły wziąć udział nie tylko te archiwa społeczne, które planują udział w Archifeście, lecz wszyscy, którzy chcieliby zainspirować się do organizacji działań włączających lokalną społeczność; pierwszy z webinarów odbędzie się już 25 marca!
-
zorganizujemy także specjalne warsztaty fotograficzne online dla tych archiwów społecznych, które realizują u siebie wydarzenia w ramach Archifestu;
-
o wszystkich zgłoszonych wydarzeniach będziemy informować na naszej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych;
-
przygotujemy pakiet ogólnych grafik oraz elementów szablonu do samodzielnego wykorzystania przy własnych materiałach graficznych;
-
pierwsze 15 archiwów społecznych, które zgłosi się do Archifestu, a później potwierdzi realizację swoich wydarzeń nadesłaną dokumentacją fotograficzną – otrzyma od nas pakiet materiałów przydatnych do archiwizacji (dysk zewnętrzny 4TB, rękawiczki, teczki bezkwasowe oraz gadżety CAS).
Dlaczego warto wziąć udział w Archifeście?
Termin weekendu archiwów społecznych nie jest przypadkowy – 9 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Archiwów. To okazja do wspólnego świętowania i dzielenia się pasją do zbierania i zachowywania śladów przeszłości, która napędza ruch archiwistyki społecznej. To także okazja do pokazania swoich zbiorów i swojej działalności, lecz także do zaproszenia mieszkańców i mieszkanek do zainteresowania się historią swojej rodziny, swoich sąsiadów czy swojej miejscowości.
Harmonogram Archifestu w 2024 roku
-
19 marca – 12 kwietnia: czas na wypełnienie formularzy zgłoszeniowych
-
25 marca: pierwszy webinar inspiracyjny
-
10 kwietnia: drugi webinar inspiracyjny
-
15 kwietnia – 12 maja: czas na wypełnienie formularzy programowych zawierających szczegóły organizowanych wydarzeń
-
II połowa maja: warsztaty fotograficzne dla archiwów społecznych, które realizują u siebie wydarzenia w ramach Archifestu
-
II połowa maja: ogłoszenie pełnego programu Archifestu
-
7 – 9 czerwca: weekend archiwów społecznych, realizacja planowanych wydarzeń
-
do 16 czerwca: przesłanie do CAS dokumentacji fotograficznej ze zrealizowanych wydarzeń
Koncepcja: zespół Działu Projektów Kulturalnych (Karolina Sakowicz oraz Agata Bujnowska i Maria Mossakowska)
Koordynacja: Maria Mossakowska
Ta strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w ustawieniach przeglądarki. Zobacz naszą politykę prywatności.