Nowa wystawa „Pamięciownik” – nabór partnerów lokalnych
Latem 2025 roku wyruszymy w Polskę z mobilnym pawilonem „Pamięciownik”. Będą w nim powstawały wystawy o odwiedzanych miejscowościach, współtworzone przez mieszkanki i mieszkańców. Z tej okazji ogłaszamy nabór partnerów lokalnych, którzy zaproszą pawilon do siebie i będą z nami przygotowywać program wydarzeń towarzyszących.
„Pamięciownik” to projekt, który zachęca do wspólnego odkrywania historii lokalnej. Jego sercem jest podróżujący po Polsce pawilon, wewnątrz którego mieszkanki i mieszkańcy stworzą wystawy o swoich miejscowościach. Powstawaniu wystaw będą towarzyszyły warsztaty, spotkania, spacery i inne wydarzenia edukacyjne i kulturalne.
Do wzięcia udziału w naborze na partnerów lokalnych wystawy zapraszamy organizacje i instytucje, które chcą gościć u siebie „Pamięciownik”, współtworzyć wystawę wraz z mieszkańcami i mieszkankami i przygotować program towarzyszący.
Nabór kierujemy do organizacji i instytucji, które zaczynają lub planują tworzyć archiwum społeczne, w miejscowościach do 50 000 mieszkańców. Spośród nadesłanych zgłoszeń wybierzemy 5 partnerów lokalnych, których odwiedzimy z naszym pawilonem w pierwszej edycji projektu.
Czym jest „Pamięciownik”?
„Pamięciownik” to mobilny pawilon wystawienniczy. Jego wnętrze wypełnią wspomnienia i zdjęcia przyniesione przez lokalną społeczność – mieszkańców i mieszkanki odwiedzanych przez pawilon miejscowości. Zdjęcia będą skanowane – tak, aby oryginały oddać właścicielom, a na wystawie umieścić kopie. W mobilnym pawilonie powstanie biografia miasta złożona z indywidualnych wspomnień osób, które będą chciały się nimi podzielić.
Na zewnątrz natomiast znajdą się informacje poświęcone archiwistyce społecznej – o tym, czym jest i kto ją tworzy.
Wystawie towarzyszyć będzie program warsztatów, spacerów i spotkań, współtworzony przez CAS i partnerów lokalnych.
W każdej z miejscowości „Pamięciownik” zagości na ok. 5 dni, do tego doliczamy po jednym dniu na montaż i na demontaż wystawy. Gdy wystawa odjedzie, zgromadzone materiały zostaną przekazane lokalnemu partnerowi, uzupełnią zbiory lokalnego archiwum społecznego lub dadzą mu początek.
Do kogo kierujemy nabór?
Partnerem lokalnym „Pamięciownika” może zostać:
-
organizacja lub instytucja (nie osoba fizyczna lub grupa nieformalna),
-
która zadeklaruje założenie archiwum społecznego lub już zaczęła je prowadzić,
-
w miejscowości do 50 000 mieszkańców.
Dzięki współpracy z CAS partnerzy lokalni będą mogli nie tylko współorganizować wystawę i program towarzyszący, lecz także podjąć działania wokół istniejącego lub przyszłego archiwum społecznego. Partnerzy będą opiekować się zebranymi podczas wystawy materiałami oraz będą mogli animować wokół zbiorów lokalną społeczność, kiedy wystawa już odjedzie.
Co oferujemy?
Jako Centrum Archiwistyki Społecznej zobowiązujemy się do następujących działań:
-
pawilon wystawienniczy będzie obecny w miejscowościach każdego z partnerów lokalnych przez 5 dni, dodatkowo po jednym dniu przewidujemy na montaż i na demontaż;
-
będziemy animować tworzenie wystawy przez mieszkanki i mieszkańców we wnętrzu pawilonu;
-
w odwiedzanych miejscowościach poprowadzimy warsztaty edukacyjne i twórcze, które staną się częścią programu towarzyszącego;
-
dla partnerów lokalnych zorganizujemy warsztaty z prowadzenia archiwum społecznego i z Otwartego Systemu Archiwizacji;
-
partnerom lokalnym przekażemy 7 000 zł brutto na pokrycie kosztów związanych z projektem;
-
przekażemy także dysk zewnętrzny o pojemności 4 TB, przydatny do przechowywania skanów zdjęć i innych materiałów.
Jakie są zobowiązania partnerów lokalnych?
Wyłonione w naborze organizacje lub instytucje będą:
-
współpracować z CAS przy organizacji pobytu „Pamięciownika” w swojej miejscowości, w tym m.in. zapewniać niezbędne zgody, dostęp do prądu itd.;
-
współpracować przy planowaniu i organizacji działań towarzyszących wystawie, a także ich promocji;
-
przyjmować materiały zgromadzone na wystawie, w tym kopie zdjęć, do prowadzonego przez siebie (lub właśnie zakładanego) archiwum społecznego.
Jak się zgłosić?
Aby zgłosić swoją organizację lub instytucję, należy wypełnić formularz i wysłać go na adres wystawa@cas.org.pl do 21 stycznia 2025 roku do godz. 23.59.
Formularz można wysłać na jeden z dwóch sposobów:
-
odręcznie podpisany, zeskanowany i wysłany jako PDF,
-
wypełniony elektronicznie i opatrzony elektronicznym podpisem kwalifikowanym, podpisem osobistym lub profilem zaufanym.
W tytule maila prosimy wpisać: „Pamięciownik – nabór”.
Prosimy też o zapoznanie się z regulaminem naboru, w którym szczegółowo opisaliśmy m.in. zakres współpracy między partnerem lokalnym a CAS!
Spotkanie informacyjne online
Przedstawicieli i przedstawicielki organizacji zainteresowanych współpracą partnerską przy wystawie „Pamięciownik” zapraszamy na spotkanie informacyjne online. Na spotkaniu obecne będą koordynatorki i kuratorki projektu, które opowiedzą o założeniach wystawy mobilnej oraz odpowiedzą na wszelkie pytania.
Spotkanie odbędzie się 13 grudnia 2024 o godz. 12.00. Prosimy o zapisy przez formularz.
Link do spotkania wyślemy do zapisanych osób 13 grudnia rano.
Harmonogram
-
ogłoszenie naboru partnerów lokalnych: 3 grudnia 2024
-
spotkanie informacyjne online: 13 grudnia 2024 o godz.12.00
-
termin nadsyłania zgłoszeń: do 21 stycznia 2025, do godz. 23.59
-
ogłoszenie wyników naboru: do 4 lutego 2025
-
realizacja projektu w miejscowościach partnerów lokalnych: między 5 lipca a 10 sierpnia 2025 (po około 5 dni w każdej z miejscowości oraz po jednym dniu na montaż i na demontaż wystawy)
W razie pytań związanych z „Pamięciownikiem” prosimy o kontakt z Działem Projektów Kulturalnych CAS na adres wystawa@cas.org.pl.
Skąd pomysł na to działanie?
Opracowaliśmy koncepcję mobilnej wystawy gromadzącej zdjęcia i wspomnienia z danej społeczności, ponieważ jako Centrum Archiwistyki Społecznej chcemy rozbudzać zainteresowanie historią lokalną, lecz także zachęcać mieszkańców i mieszkanki do jej oddolnego zapisywania.
Wierzymy, że to także zachęta do współtworzenia opowieści o danej miejscowości, a przez to – do budowania więzi poprzez wspólne odkrywanie historii.
Wreszcie, jednym z podstawowych zadań CAS jest wspieranie rozwoju i powstawania nowych archiwów społecznych. Wystawa mobilna „Pamięciownik” będzie impulsem do zgromadzenia zdjęć, pamiątek i wspomnień i pozwoli rozszerzyć zbiory istniejącego już archiwum społecznego lub stać się punktem wyjścia do założenia nowego.
W grafice wykorzystaliśmy zdjęcie archiwalne ze Spartakiady w 1960 roku w Sępólnie Krajeńskim, przedstawiające komisję sędziowską przy pracy. Zdjęcie znajduje się w zbiorach Biblioteki Publicznej im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sępólnie Krajeńskim
Ta strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w ustawieniach przeglądarki. Zobacz naszą politykę prywatności.