wszystkie wydarzenia

Międzynarodowy Dzień Archiwów

Czwartek

09.06.2022

9 czerwca przypada Międzynarodowy Dzień Archiwów – z tej okazji życzymy wszystkim Archiwistom niegasnącej ciekawości w odkrywaniu historii i świata wokół! 

W ramach tegorocznych działań przybliżamy nasz portal Zbiory Społeczne – platformę, która pozwala w jednym miejscu przeszukiwać archiwalia zgromadzone dzięki energii i pasji setek środowisk i organizacji z całej Polski. Na portalu wśród przeszło 100 000 materiałów można przeglądać m.in. unikalne fotografie z archiwów społecznych, dokumenty, pamiątki i nagrania historii mówionej. 

Zachęcamy do udziału w konkursie interpretacji zdjęć z portalu – #fotoodnowa, a także do obejrzenia specjalnego webinaru poświęconego Zbiorom Społecznym. Na koniec polecamy podcast „À propos pamięci”, który powstał we współpracy z miesięcznikiem „Pismo. Magazyn opinii”. 

Konkurs #fotoodnowa

Rozpoczynamy konkurs interpretacji zdjęć #fotoodnowa! Spośród proponowanych przez nas zdjęć zamieszczonych na stronie Zbiory Społeczne https://zbioryspoleczne.pl/fotoodnowa wybierz to, które najbardziej zaintryguje Cię swoją formą lub treścią. Zadaj sobie pytania: jaką sytuację przedstawia? po co zostało zrobione? jakie emocje mogły towarzyszyć uwiecznionym na nim osobom? Zwróć uwagę na technikę wykonania zdjęcia. Przyjrzyj się fryzurom, rekwizytom, ewentualnym bohaterom drugiego planu, szczegółom otoczenia. 

A następnie wykonaj zdjęcie, będące Twoją interpretacją formy i treści oryginału – czyli odtworzeniem sceny ze zdjęcia, w ciekawy sposób wchodzącym z nim w dialog. 

  • Nowo powstałe zdjęcie opublikuj na Facebooku, w publicznym poście, wraz z interpretowaną fotografią pobraną z portalu Zbiory Społeczne,
  • podaj link do strony https://zbioryspoleczne.pl/fotoodnowa,
  • oznacz nasz profil @centrumarchiwistykispolecznej,
  • oraz dodaj hashtag #fotoodnowa

Spośród Waszych interpretacji nagrodzimy te najbardziej pomysłowe i w najciekawszy sposób nawiązujące do tematu i formy oryginalnych fotografii.

Webinar o portalu Zbiory Społeczne

Zapraszamy do obejrzenia webinaru poświęconego portalowi Zbiory Społeczne. Ewa Majdecka, która kieruje Działem Rozwoju Narzędzi Cyfrowych w Centrum Archiwistyki Społecznej, opowiada: 

  • czym jest strona zbioryspoleczne.pl, co można na niej znaleźć, 
  • kto udostępnia na niej swoje zbiory, jak korzystać z wyszukiwarki na stronie, 
  • jakie są nowe funkcjonalności związane z przeglądaniem plików, 
  • kogo pytać o interesujące nas zbiory 
  • i w jaki sposób można je wykorzystywać oraz jak publikować swoje zbiory w portalu.
Podcast miesięcznika „Pismo. Magazyn opinii”

Trzecią z naszych propozycji przygotowanych dla Was z okazji  Międzynarodowego Dnia Archiwów jest podcast „À propos pamięci”, autorstwa Zuzanny Kowalczyk, który powstał w partnerstwie z miesięcznikiem „Pismo. Magazyn opinii”.

Autorka podejmuje w nim temat roli pamięci indywidualnej i zbiorowej. Polecając filmy, książki i podcasty, zastanawia się nad tym, w jakim stopniu pamięć o przeszłości kształtuje teraźniejszość, czym są archiwa społeczne, do czego jest nam potrzebna pamięć kulturowa i narodowa, w jaki sposób można ją pielęgnować oraz w jakie pułapki można w jej obrębie wpadać i na czym polega niebezpieczeństwo zderzenia wielkiej historii z osobistym wspomnieniem.

wszystkie wydarzenia