O nas
misja
Wywodzimy się z ruchu archiwistyki społecznej i działamy na jego rzecz. Dzielimy się wiedzą, inspirujemy i wspieramy inicjatywy z całej Polski. Pomagamy w tworzeniu nowych archiwów społecznych, aby zachować jak najwięcej świadectw życia społecznego i trwale je zabezpieczyć. Odkrywamy dla społeczeństwa fascynujący dorobek archiwów społecznych – tysiące nieznanych dotąd historii, zdjęć, dokumentów życia codziennego. Wzmacniamy znaczenie archiwistyki społecznej – oddolnej, wynikającej z pasji potrzeby zapisywania historii. Wspólnie dążymy do tego, aby rozbudzać zainteresowanie historią społeczną dla lepszego zrozumienia przeszłości i teraźniejszości.
jednostka
W centrum działań archiwistyki społecznej znajduje się człowiek. Skrzypaczka, która zainicjowała powstanie archiwum polskiego jazzu. Pielęgniarka, która pracuje na bloku operacyjnym, a po godzinach dokumentuje dokonania swoich poprzedniczek. Bibliotekarz, który odkrywa trudną historię dla mieszkańców swojego miasta. Archiwiści społeczni nie tylko gromadzą cenne materiały, ale przy tym również wyzwalają energię społeczną. Są inicjatorami i twórcami projektów artystycznych i edukacyjnych, angażują społeczność we wspólne działania. Przyczyniają się do ożywienia życia kulturalnego.
zbiory
W Polsce istnieje ponad 600 archiwów społecznych, działających w 300 miejscowościach. Dokumentują nieopowiedziane dotąd historie małych społeczności, środowisk i oddolnych inicjatyw. Może to być historia podkarpackiego miasteczka, losy kobiet pracujących w Stoczni Gdańskiej, czy też biografie twórców polskiego jazzu. Archiwiści społeczni pukają do drzwi sąsiadów, dzięki czemu docierają do nieznanych dokumentów. Nagrywają wspomnienia starszych osób, odwiedzają lokalne stowarzyszenia. Zgromadzone przez nich zbiory rzucają nowe światło na społeczną historię Polski.
zasób
Posiadane przez nas doświadczenie na polu archiwistyki społecznej traktujemy jako otwarty zasób wiedzy. Dzielimy się nim, prowadząc webinary, szkolenia, konsultacje. Wspieramy różne inicjatywy od początku ich powstania. Często odpowiadamy na pytanie: „jak zacząć?”. Rozwijamy darmowe narzędzie – Otwarty System Archiwizacji, aby udostępniać w jednym miejscu rozproszone zbiory archiwów społecznych. W trakcie naszej pracy uczymy się od archiwistów społecznych, wymieniamy się wiedzą, rozwijamy nasze kompetencje. Razem tworzymy nowe projekty dokumentacyjne, kulturalne i sieciujące, upowszechniamy dorobek archiwów społecznych.
varia
Tematyka archiwów społecznych jest tak różnorodna jak zainteresowania ich twórców. Powstanie archiwum wynika z potrzeby zmiany społecznej w najbliższym otoczeniu i ocalenia znikających świadectw przeszłości. Od impulsu do działania – archiwiści społeczni zachowują i upowszechniają bliskie im historie. Tematy podejmowane przez archiwa społeczne nie tworzą jednej narracji. Budują wielowątkową i wielowymiarową opowieść o społeczeństwie. Alpinistyka, muzyka tradycyjna, ruchy społeczne, herstoria, fotografia artystyczna, polska emigracja – to tylko nieliczne z tematów, które podejmują archiwiści społeczni.
historia CAS
Wielu z nas działało w archiwach społecznych, a dziś dzięki powołaniu Centrum Archiwistyki Społecznej wspieramy całą dziedzinę. Nasza instytucja powstała z inicjatywy Fundacji Ośrodka KARTA, która prowadzi największe w Polsce archiwum społeczne. Przez kilkanaście lat KARTA podejmowała działania na rzecz całego ruchu, które doprowadziły do powstania Centrum Archiwistyki Społecznej. W lutym 2020 zostaliśmy powołani jako instytucja współprowadzona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundację Ośrodka KARTA.
Powołanie Centrum jest publicznym uznaniem znaczenia archiwistyki społecznej jako ważnej dziedziny życia społecznego.
zespół
Katarzyna Ziętal
Joanna Łuba
Anna Mitas
Małgorzata Pankowska-Dowgiało
Dział Rozwoju Kompetencji Archiwistów SpołecznychJoanna Michałowska
Dział Rozwoju Kompetencji Archiwistów Społecznychj.michalowska@cas.org.pl tel. 22 294 11 04 (codziennie w godz. 7.00–15.00)
Adriana Kapała
Dział Rozwoju Kompetencji Archiwistów SpołecznychAndrzej Konopka
Dział Rozwoju Kompetencji Archiwistów SpołecznychMałgorzata Kudosz
Dział Rozwoju Kompetencji Archiwistów SpołecznychKarolina Sakowicz
kierowniczka
Dział Projektów KulturalnychAgata Bujnowska
Dział Projektów KulturalnychMaria Mossakowska
Dział Projektów KulturalnychEwa Majdecka
Dział Rozwoju Narzędzi CyfrowychIwona Oleszczuk-Jaźwiecka
Dział Komunikacji i PromocjiMarta Michalska
Dział Komunikacji i PromocjiMichał Zadrzyński
Dział AdministracjiKarolina Moczulak
Dział Administracji
Inspektor Ochrony DanychAnna Kowalik
Dział AdministracjiMarlena Lewandowska
rada
programowa
Weronika Czyżewska-Waglowska
Zbigniew Gluza
dr hab. Marlena Jabłońska
dr Artur Jóźwik
Monika Maniewska
dr Paweł Pietrzyk
dr hab. Paweł Rodak
dr hab. Mirosław Supruniuk
dr Magdalena Wiśniewska-Drewniak
statut
Dokument określa m.in. zakres działalności, zarządzanie i organizację Centrum Archiwistyki Społecznej.