wszystkie wydarzenia

Głos przeszłości w drodze!

Poniedziałek

16.05.2022

Ruszamy w Polskę z książką „Głos przeszłości. Wprowadzenie do historii mówionej”! Będzie to dla nas pretekst do dyskusji, która pozwoli spojrzeć na historię mówioną z różnych perspektyw.

Cykl wydarzeń stanie się punktem wyjścia do zrozumienia, jaką siłę ma historia mówiona, oddająca głos grupom dotąd marginalizowanym lub pomijanym i będąca źródłem nieocenionej wiedzy o przeszłości i teraźniejszości.

Spotkania w ramach naszego cyklu będą miały różny charakter: od rozmowy poświęconej dokumentowaniu bieżących wydarzeń, poprzez warsztaty dla osób chcących zająć się nagrywaniem, po dyskusję podczas festiwalu literackiego i czytanie performatywne. 

Będziemy rozmawiać z teoretykami i praktykami historii mówionej: redaktorami książki, lokalnymi archiwistami społecznymi, pisarzami i reportażystami, którzy wykorzystują historię mówioną w swoich tekstach.

Spotkajmy się na trasie! 

„Głos przeszłości. Wprowadzenie do historii mówionej” to pierwszy polski przekład kanonicznej książki „The Voice of the Past” napisanej przez historyków, badaczy i praktyków historii mówionej, Paula Thompsona i Joanny Bornat.

Co stanowi istotę metody historii mówionej jako źródła wiedzy? Jakie są jej relacje z innymi dyscyplinami? Jak przygotować się do rozmów i w jaki sposób prezentować ich efekty? Publikacja „Głos przeszłości” odpowiada na te i wiele innych pytań. Zawiera też przegląd inspirujących projektów wykorzystujących nagrania historii mówionej realizowanych w różnych zakątkach świata.

WYDARZENIA

 • KRAKÓW, 25 maja, godz. 17.00

  Rozmowa „Tu i teraz? Historia mówiona a teraźniejszość”

  Miejsce: Uniwersytet Jagielloński, sala 210, ul. Gołębia 13
  wstęp wolny

  W dyskusji wezmą udział: dr hab. Marta Kurkowska-Budzan, dr Wiktoria Kudela-Świątek, Alina Doboszewska i dr hab. Barbara Klich-Kluczewska. Rozmowę poprowadzi Adriana Kapała z Centrum Archiwistyki Społecznej. Słowo powitalne wygłosi dr hab. Janusz Mierzwa, prof. UJ.

  Więcej informacji o wydarzeniu

 • WROCŁAW, 7 czerwca, godz. 9.20

  „Głos przeszłości. Dyskusja wokół książki Paula Thompsona i Joanny Bornat”

  Dyskusja podczas konferencji naukowej „Historia mówiona pogranicza” zorganizowanej przez Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”.
  Rozmowę z udziałem dr hab. Marty Kurkowskiej-Budzan, dra Piotra Filipkowskiego, dr Katarzyny Bock-Matuszyk poprowadzi dr Dominik Czapigo. Słowo wstępne wygłosi Katarzyna Ziętal. Dyskusji towarzyszyć będzie nagranie wystąpienia prof. Paula Thompsona.

  Dyskusję można będzie obejrzeć online na kanale Youtube Centrum Historii Zajezdnia.


 • WARSZAWA, 25 czerwca, godz. 12.00

  „Głosy z przeszłości”- rozmowa w ramach Big Book Festival 2022

  Miejsce: Mała Warszawa, ul. Otwocka 14

  W dyskusji zainspirowanej książką „Głos przeszłości” wezmą udział dziennikarka, reporterka i pisarka, Anna Bikont oraz Dominik Czapigo (Ośrodek KARTA), socjolog, redaktor prowadzący publikacji. Rozmowę poprowadzi Olga Stanisławska. Uczestnicy rozmowy dyskutować będą o tym, jak słowa tworzą dzieje, jakie skarby czekają w zbiorach historii mówionej i jak słuchanie pomaga zrozumieć to, co minione.

  Więcej informacji o wydarzeniu

 • GDAŃSK, wrzesień (dokładny termin i miejsce wydarzenia wkrótce)

  Warsztaty dla archiwistów społecznych i dyskusja towarzysząca wystawie opartej na wspomnieniach mieszkańców Gdańska

  Miejsce: Muzeum Gdańska


 • LUBLIN, październik (dokładny termin wydarzenia wkrótce)

  Czytanie performatywne oparte na relacjach mieszkańców Lubelszczyzny

  Miejsce: Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”, ul. Grodzka 21


wszystkie wydarzenia