Głos przeszłości w drodze!
Ruszamy w Polskę z książką „Głos przeszłości. Wprowadzenie do historii mówionej”! Będzie to dla nas pretekst do dyskusji, która pozwoli spojrzeć na historię mówioną z różnych perspektyw.
Cykl wydarzeń stanie się punktem wyjścia do zrozumienia, jaką siłę ma historia mówiona, oddająca głos grupom dotąd marginalizowanym lub pomijanym i będąca źródłem nieocenionej wiedzy o przeszłości i teraźniejszości.
Spotkania w ramach naszego cyklu będą miały różny charakter: od rozmowy poświęconej dokumentowaniu bieżących wydarzeń, poprzez warsztaty dla osób chcących zająć się nagrywaniem, po dyskusję podczas festiwalu literackiego i czytanie performatywne.
Będziemy rozmawiać z teoretykami i praktykami historii mówionej: redaktorami książki, lokalnymi archiwistami społecznymi, pisarzami i reportażystami, którzy wykorzystują historię mówioną w swoich tekstach.
Spotkajmy się na trasie!
“Głos przeszłości. Wprowadzenie do historii mówionej” to pierwszy polski przekład kanonicznej książki „The Voice of the Past” napisanej przez historyków, badaczy i praktyków historii mówionej, Paula Thompsona i Joanny Bornat.
Co stanowi istotę metody historii mówionej jako źródła wiedzy? Jakie są jej relacje z innymi dyscyplinami? Jak przygotować się do rozmów i w jaki sposób prezentować ich efekty? Publikacja „Głos przeszłości” odpowiada na te i wiele innych pytań. Zawiera też przegląd inspirujących projektów wykorzystujących nagrania historii mówionej realizowanych w różnych zakątkach świata.
WYDARZENIA
-
KRAKÓW, 25 maja, godz. 17.00
Rozmowa “Tu i teraz? Historia mówiona a teraźniejszość”
Miejsce: Uniwersytet Jagielloński, sala 210, ul. Gołębia 13
wstęp wolny W dyskusji wezmą udział: dr hab. Marta Kurkowska-Budzan, dr Wiktoria Kudela-Świątek, Alina Doboszewska i dr hab. Barbara Klich-Kluczewska. Rozmowę poprowadzi Adriana Kapała z Centrum Archiwistyki Społecznej. Słowo powitalne wygłosi dr hab. Janusz Mierzwa, prof. UJ. -
WROCŁAW, 7 czerwca, godz. 9.20
“Głos przeszłości. Dyskusja wokół książki Paula Thompsona i Joanny Bornat”
Dyskusja podczas konferencji naukowej “Historia mówiona pogranicza” zorganizowanej przez Ośrodek “Pamięć i Przyszłość”.
Rozmowę z udziałem dr hab. Marty Kurkowskiej-Budzan, dra Piotra Filipkowskiego, dr Katarzyny Bock-Matuszyk poprowadzi dr Dominik Czapigo. Słowo wstępne wygłosi Katarzyna Ziętal. Dyskusji towarzyszyć będzie nagranie wystąpienia prof. Paula Thompsona.Dyskusję można będzie obejrzeć online na kanale Youtube Centrum Historii Zajezdnia.
-
WARSZAWA, 25 czerwca, godz. 12.00
„Głosy z przeszłości”- rozmowa w ramach Big Book Festival 2022
Miejsce: Mała Warszawa, ul. Otwocka 14 W dyskusji zainspirowanej książką „Głos przeszłości” wezmą udział dziennikarka, reporterka i pisarka, Anna Bikont oraz Dominik Czapigo (Ośrodek KARTA), socjolog, redaktor prowadzący publikacji. Rozmowę poprowadzi Olga Stanisławska. Uczestnicy rozmowy dyskutować będą o tym, jak słowa tworzą dzieje, jakie skarby czekają w zbiorach historii mówionej i jak słuchanie pomaga zrozumieć to, co minione.
-
GDAŃSK, 20 września, godz. 17.00
Kanony pamięci. Gdańskie “głosy przeszłości”
Dyskusja towarzysząca wystawie w Muzeum Gdańska „Wolę o tym nie mówić. Tożsamość gdańszczan a powojenna rzeczywistość” oraz publikacji “Głos przeszłości”. W rozmowie wezmą udział dr Andrzej Hoja – jeden z kuratorów wystawy, Dorota Karaś, dziennikarka gdańskiej „Gazety Wyborczej”, dr Aleksandra Kurowska-Susdorf – badaczka tożsamości kaszubskiej i Natalia Koralewska – współzałożycielka Fundacji Palma. Spotkanie poprowadzi Adriana Kapała – historyczka i archiwistka z Centrum Archiwistyki Społecznej.
Miejsce: Ratusz Główny Miasta Gdańska, przy ulicy Długiej 46
-
LUBLIN, 18-20 listopada
Warsztaty teatralne, 18-20 listpada
Zapraszamy na warsztaty teatralne, w trakcie których poznacie sposoby twórczej pracy z ważnym materiałem historycznym. Punktem wyjścia do naszych działań będą relacje historii mówionej dotyczące Zagłady Żydów, nagrane i zgromadzone w archiwum Ośrodka “Brama Grodzka – Teatr NN”.
Więcej informacjiCzytanie performatywne i dyskusja, 20 listopada, godz. 18.00 Po warsztatach zapraszamy na czytanie performatywne przygotowane przez uczestników, a następnie na rozmowę Doroty Ogrodzkiej i Tomasza Pietrasiewicza, którą poprowadzi Grażyna Lutosławska.
Miejsce: Ośrodek “Brama Grodzka – Teatr NN”, ul. Grodzka 21, Lublin
Partnerem wydarzeń jest Ośrodek “Brama Grodzka – Teatr NN”
Ta strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w ustawieniach przeglądarki. Zobacz naszą politykę prywatności.