Archiwum społeczne krok po kroku | webinar
10 grudnia o godz. 18.00 zapraszamy na webinar „Archiwum społeczne krok po kroku”.
Czym jest archiwum społeczne?
Archiwum społeczne to inicjatywa, której celem jest zapisywanie historii społeczności, wydarzeń i miejsc poprzez gromadzenie zbiorów, takich jak fotografie, dokumenty czy nagrania. W jego ideę wpisane są aktywne poszukiwanie zbiorów, udział społeczności w tworzeniu archiwum i w jego działaniach oraz szerokie upowszechnienie zebranych materiałów.
Jak widać, na archiwum społeczne składa się wiele elementów. Podczas webinaru przedstawimy poszczególne etapy zakładania oraz prowadzenia archiwum społecznego — od pozyskiwania i opracowywania zbiorów, przez ich przechowywanie i udostępnianie, aż po współpracę z lokalną społecznością. Omówimy dobre praktyki oraz inspirujące przykłady działań. Na koniec wspólnie zastanowimy się, jakie są główne wyzwania i cele archiwów społecznych.
Webinar jest skierowany zarówno do tych osób, które już podjęły decyzję o założeniu archiwum społecznego, jak i do tych, które dopiero zaczynają przygodę z archiwistyką społeczną.
Spotkanie online odbędzie się na platformie ClickMeeting i będzie tłumaczone na Polski Język Migowy (PJM). Link dla zapisanych osób roześlemy 10 grudnia rano.
Prowadzące:
Adriana Kapała – historyczka i archiwistka. Koordynatorka edukacji i historii mówionej w Centrum Archiwistyki Społecznej. Prowadzi szkolenia, koordynuje spotkania w instytucjach kultury, które są zainteresowane rozpoczęciem tworzenia / wspierania archiwów społecznych. Wcześniej pracowała w Fundacji Ośrodka KARTA, gdzie m.in. koordynowała projekty historii mówionej. Od roku 2022 pełni funkcję wiceprezeski Polskiego Towarzystwa Historii Mówionej. W ramach studiów w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych, Teologicznych i Artystycznych przygotowuje rozprawę doktorską dot. historii mówionej w archiwach społecznych.
Monika Matusiak-Kondefer – historyczka sztuki, edukatorka kulturalna oraz autorka i koordynatorka projektów kulturalno-społecznych. Absolwentka warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Prowadzi warsztaty edukacyjne, artystyczne i teatralne skierowane do różnorodnych grup społecznych. Współzałożycielka Fundacji Dostępnej Kultury Wizualnej – Wielozmysły, w której tworzy przestrzeń do wspólnego doświadczania sztuki. Obecnie pracuje w Centrum Archiwistyki Społecznej, gdzie zajmuje się działaniami edukacyjnymi.
Ta strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w ustawieniach przeglądarki. Zobacz naszą politykę prywatności.