Małe ojczyzny
III edycja „Małych ojczyzn”
„Małe ojczyzny” to program, który wspiera działania służące dokumentowaniu i upowszechnianiu ciekawych, a zarazem mało znanych wątków historii lokalnych. Jego III edycja w 2022 roku odbyła się w nowej formule: tym razem uczestniczki i uczestnicy pracowali nad podcastem.
Historia lokalna zazwyczaj jest opowiadana poprzez fakty dotyczące danej miejscowości, poprzez legendy odnośnie jej najdawniejszych dziejów czy poprzez losy najważniejszych bohaterów. Nasz program zachęca do innego spojrzenia na historię miejsca, w którym żyjemy – do sięgnięcia po opowieści mieszkańców, przeszukania dawnych kronik szkolnych, do odnalezienia unikatowych domowych fotografii czy listów, które doprowadzą do fascynujących, autentycznych, nieznanych dotąd historii.
W odpowiedzi na ogłoszony przez nas nabór do III edycji „Małych ojczyzn”, skierowany do pasjonatek i pasjonatów historii lokalnej, otrzymaliśmy 33 zgłoszenia z całej Polski. Dziękujemy tym wszystkim, którzy nadesłali do nas pomysły na opowiedzenie historii swoich miast, dzielnic, miasteczek, wsi i regionów.
Pięcioro uczestników wyłonionych przez jury w pierwszym etapie naboru otrzymało od nas dyktafony wraz z akcesoriami. Na początku czerwca mieliśmy też przyjemność spotkać się z nimi w Warszawie podczas dwudniowych warsztatów, na których poznali tajniki pracy z mikrofonem, sztuki rozmowy i tworzenia reportaży dźwiękowych.
W drugim etapie spośród pięciorga uczestników zostały wyłonione dwie osoby, które w kolejnych miesiącach pracowały nad odcinkami podcastu:
-
Katarzyna Sztop-Rutkowska z Białegostoku
-
Katarzyna Solińska z Krosna
Podczas całego procesu swoją wiedzą i doświadczeniem wspierały je Katarzyna Błaszczyk i Hanna Bogoryja-Zakrzewska z Torby Reportera i Podcastera oraz Karolina Anna Kuta.
Koniecznie posłuchajcie efektów na naszym kanale „Historie do słuchania. Podcast CAS”!
Koordynacja projektu „Małe ojczyzny”: Agata Bujnowska (CAS)
Opieka na projektem: Karolina Sakowicz (CAS)
Wszystkim osobom zainteresowanym tworzeniem własnych podcastów dokumentalnych polecamy przygotowany specjalnie dla odbiorców CAS webinar Katarzyny Błaszczyk i Hanny Bogoryi-Zakrzewskiej “Jak zrobić ciekawy podcast”!
wydarzenia w ramach programu
“Arka Dąbrowskich“
Opowieść o cudem odnalezionej kolekcji tysięcy fotografii Bolesława Augustisa, o życiu Białegostoku pod koniec lat 30. XX wieku, wreszcie – o rodzinnej pasji Urszuli i Grzegorza Dąbrowskich, którzy od dwóch dekad angażują się w pracę nad kolekcją Augustisa i ocalanie historii swojego miasta. Audycja autorstwa Katarzyny Sztop-Rutkowskiej
“Architekci życia”
Opowieść o próbie poznania przeszłości rodzinnego domu, a zarazem – odkrycia fragmentu przedwojennej historii Krosna. Audycja autorstwa Katarzyny Solińskiej