program Małe ojczyzny
Miniaturka

III edycja „Małych ojczyzn”

„Małe ojczyzny” to program, który wspiera działania służące dokumentowaniu i upowszechnianiu ciekawych, a zarazem mało znanych wątków historii lokalnych. Jego III edycja odbywa się w nowej formule: tym razem uczestniczki i uczestnicy pracują nad podcastem.

Historia lokalna zazwyczaj jest opowiadana poprzez fakty dotyczące danej miejscowości, poprzez legendy odnośnie jej najdawniejszych dziejów czy poprzez losy najważniejszych bohaterów. Nasz program zachęca do innego spojrzenia na historię miejsca, w którym żyjemy – do sięgnięcia po opowieści mieszkańców, przeszukania dawnych kronik szkolnych, do odnalezienia unikatowych domowych fotografii czy listów, które doprowadzą do fascynujących, autentycznych, nieznanych dotąd historii.

W odpowiedzi na ogłoszony przez nas nabór do tegorocznych „Małych ojczyzn”, skierowany do pasjonatek i pasjonatów historii lokalnej, otrzymaliśmy 33 zgłoszenia z całej Polski. Dziękujemy tym wszystkim, którzy nadesłali do nas pomysły na opowiedzenie historii swoich miast, dzielnic, miasteczek, wsi i regionów. Wasze nagrania, w których przedstawiliście swoje motywacje do pracy nad podcastem, są szalenie interesujące, a w wielu przypadkach – również wzruszające. Łączy Was pasja, z jaką angażujecie się w badanie i popularyzację historii swoich małych ojczyzn. Wszystkim Wam serdecznie dziękujemy, a osobom wybranym do udziału w programie – gratulujemy!

Pięcioro uczestników wyłonionych przez jury w pierwszym etapie naboru otrzymało od nas dyktafony wraz z akcesoriami. Na początku czerwca mieliśmy też przyjemność spotkać się z nimi w Warszawie podczas dwudniowych warsztatów, na których poznali tajniki pracy z mikrofonem, sztuki rozmowy i tworzenia reportaży dźwiękowych.

W drugim etapie spośród pięciorga uczestników zostały wyłonione dwie osoby, które w nadchodzących miesiącach będą pracowały nad odcinkami podcastu.

Są nimi:

  • Katarzyna Sztop-Rutkowska z Białegostoku
  • Katarzyna Solińska z Krosna

Swoją wiedzą i doświadczeniem będą je wspierać Katarzyna Błaszczyk i Hanna Bogoryja-Zakrzewska z Torby Reportera i Podcastera oraz Karolina Anna Kuta.

Efekty ich pracy zaprezentujemy już w listopadzie na naszym kanale „Historie do słuchania. Podcast CAS”.

Do usłyszenia!

Harmonogram

  • Przyjmowanie zgłoszeń: do 22 maja
  • Ogłoszenie wyników I etapu naboru (wyłonienie 5 uczestników, którzy otrzymają zestawy do rejestracji dźwięku i wezmą udział w warsztatach): do 27 maja
  • Dwudniowe warsztaty dla uczestników (miejsce: siedziba Centrum Archiwistyki Społecznej w Warszawie): 9-10 czerwca
  • Ogłoszenie wyników II etapu naboru (wyłonienie spośród uczestników 2 finalistów, którzy będą realizować swoje odcinki podcastu): do 30 czerwca
  • Przygotowanie materiałów, które złożą się na obydwa odcinki podcastu: do 31 października
  • Postprodukcja i planowana emisja obydwu odcinków podcastu: listopad