Od 1946 r. archiwum gromadzi efekty badań terenowych prowadzonych na terenie Polski i Europy przez pracowników Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Łódzkiego. Dysponuje przede wszystkim zbiorem dokumentów pierwotnych, które stanowią źródło naukowych analiz i interpretacji. Zgromadzone materiały podzielono na dział wywiadów i obserwacji terenowych oraz dział materiałów wizualnych i dźwiękowych. Stanowią one podstawową bazę źródłową dla opracowań naukowych oraz powstających prac dyplomowych.
Archiwum przejęło również spuściznę naukową profesor Bronisławy Kopczyńskiej-Jaworskiej, w skład której wchodzą książki, czasopisma oraz dokumentacja badawcza. Dopełnieniem zbiorów jest kolekcja katalogów z wystaw muzealnych oraz zbiór „Robotnicy w XIX i XX wieku”, który powstał z materiałów nadesłanych na konkurs „Fotografia robotnicza”, ogłoszony przez redakcje tygodników „Polityka” i „Przekrój” oraz kwartalnika „Fotografia” w 1985 r. http://fotografierobotnikow.uni.lodz.pl/dlibra
Podmiot prowadzący archiwum
Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej (IEiAK) powstał wraz z Uniwersytetem Łódzkim w 1945 r. Główną podstawą prac badawczo-naukowych jednostki są prowadzone systematycznie od 1946 r. studia terenowe dawniej dotyczące m.in. współdziałania gospodarczego i pomocy wzajemnej w środowisku wiejskim, kultury robotniczej w Łodzi, kultury pasterskiej w Karpatach, flisu czy rybołówstwa i maszoperii kaszubskich.
Obecnie w Instytucie prowadzone są badania mieszczące się w obrębie wielu współczesnych subdyscyplin oraz nurtów etnologii i antropologii kulturowej, a także dyscyplin pokrewnych: antropologii miasta i antropologii w mieście, antropologii wizualnej, antropologii symbolicznej, ekonomicznej, medycznej i ekologicznej, folklorystyki, regionalistyki, etyki w badaniach etnograficznych czy antropologii zaangażowanej.
Pracownicy i studenci, w ramach realizowanych projektów, współpracują z podmiotami zewnętrznymi, m.in. z muzeami, jednostkami samorządowymi, szkołami, fundacjami i stowarzyszeniami oraz biznesem. Zasoby Archiwum wykorzystywane są w pracy badawczej, dydaktycznej oraz popularyzującej etnologię i antropologię kulturową.