Archiwum Fundacji Otwartego Muzeum Techniki obejmuje ok. 500 000 fotografii, ikonografii, dokumentacji technicznej oraz innych materiałów związanych z historią zakładów przemysłowych i zabytków techniki w Polsce. 90% jego zasobu stanowią zbiory prof. Stanisława Januszewskiego z Biura Studiów i Dokumentacji Zabytków, które zostały udostępnione fundacji. W skład tych zbiorów wchodzi ok. 5000 kart ewidencyjnych zabytków przemysłu i techniki w Polsce, ok. 7000 kart informacyjnych, ok. 100 ekspertyz historyczno-technicznych oraz ok. 50 studiów historyczno-technicznych zabytków. 25% zbiorów w Archiwum dotyczy Dolnego Śląska.
Muzeum Odry
Podmiot prowadzący archiwum
Fundacja Otwartego Muzeum Techniki powstała 5 kwietnia 1993 r. Utworzyło ją 36 podmiotów, w tym państwowe przedsiębiorstwa przemysłowe, firmy prywatne, wyższe uczelnie oraz osoby fizyczne.
Fundacja zajmuje się ochroną spuścizny techników polskich działających w kraju i na obczyźnie oraz ochroną dziedzictwa przemysłowego i technicznego w Polsce. Dąży do rozwijania świadomości uniwersalnych walorów dziedzictwa kultury technicznej oraz, poprzez ochronę jego dzieł, do budowania więzi między ludźmi i narodami.
Fundacja prowadzi działania na polu: edukacji i oświaty oraz popularyzacji i promocji ochrony dziedzictwa kultury technicznej Polski i Polaków; muzealnictwa technicznego, prowadząc m.in. Muzeum Odry; konserwacji zabytków techniki; studiów historyczno-konserwatorskich, ekspertyz, opinii i ewidencji zabytków techniki, wykonywanych m.in. na rzecz Państwowej Służby Ochrony Zabytków; działalności wydawniczej; kształcenia wolontariatu w służbie zabytkom techniki przez prowadzenie od 1987 r Międzynarodowego Studium Archeologii Przemysłowej i dedykowanej mu serii wydawniczej „Technika w dziejach cywilizacji”; współpracy z muzeami techniki w Europie.