Archiwum Naukowe Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego (ZG PTL) gromadzi dokumentację działalności Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego i dorobek naukowy polskich etnologów. W zbiorach znajduje się archiwum prof. Stanisława Poniatowskiego, dokumenty staropolskie powstałe między XVII a XIX w. (m.in. dokumenty o charakterze prawno-gospodarczym, pamiętniki i relacje życia codziennego na Podlasiu i w Królestwie Polskim z XIX w., oraz materiały genealogiczne).
Archiwum gromadzi również od 1989 r. materiały (rękopisy, maszynopisy i dokumenty) dotyczące zsyłek Polaków do byłego ZSRR w latach 1939–1956. Stanowią one osobny dział inwentarzowy archiwum pod nazwą Wspomnienia Sybiraków. Zbiór jest stale powiększany w wyniku kwerend w oddziałach Związku Sybiraków i u osób prywatnych.
Materiały z zasobu PTL-u we Wrocławiu prezentowane są za pośrednictwem Biblioteki Cyfrowej Uniwersytetu Wrocławskiego. Są to rękopisy oraz fotografie etnograficzne i podróżnicze prof. Stanisława Poniatowskiego.
W zbiorach Biblioteki Naukowej im. Jana Czekanowskiego przy ZG PTL-u znajduje się ok. 50 tysięcy woluminów – jest ona największą oraz najbogatszą biblioteką etnograficzną w Polsce. Wśród znajdujących się w jej zbiorach czasopism znajdują się m.in. zagraniczne publikacje periodyczne z przełomu XIX i XX w.