Celem archiwum jest skatalogowanie i udostępnienie archiwaliów dokumentujących niezależne inicjatywy twórcze w Trójmieście po 1983 r. Archiwum zgromadziło biory pochodzące z archiwów prywatnych, publicznych lub pozostających w depozycie fundacji, które zostały przekazane w formie darowizn lub użyczeń. Obiekty są pozyskiwane poprzez bezpośrednie kontakty z artystami i kuratorami, kwerendy, a także w ramach działalności kulturalnej fundacji, takiej jak wystawy, spotkania czy warsztaty. Zasoby audio i wideo powstają w wyniku działań fundacji, w tym przeprowadzanych wywiadów i organizowanych spotkań.
Archiwum Fundacji Kultury Wizualnej Chmura
Podmiot prowadzący archiwum
Fundacja, powstała w 2006 r., jest niezależną organizacją, zajmującą się tworzeniem cyfrowego archiwum. Prezentuje ono trójmiejską scenę artystyczną wraz z dokumentami życia społecznego po 1945 r., ze szczególnym naciskiem na dekadę lat 90. zarówno w Trójmieście, w Polsce, jak i na świecie.
Chmura jest bazą internetową, na której pozyskane zbiory są kolekcjonowane, katalogowane, digitalizowane i upowszechniane. Zbiory i dokumenty pochodzą z archiwów prywatnych, publicznych lub pozostają w depozycie fundacji.
Fundacja zajmuje się także organizowaniem wystaw, spotkań, warsztatów oraz propagowaniem artystycznego ruchu wydawniczego. Poprzez inicjowanie programów artystycznych, badawczych i wydawniczych Chmura zdobywa i dzieli się wiedzą na temat archiwalnych dokumentów życia artystycznego. Na stronie internetowej publikuje artykuły i wywiady ze współczesnymi twórcami, pracującymi z materiałami archiwalnymi. Ponadto fundacja udostępnia rozmowy ze specjalistami różnych dziedzin oraz wideodokumentacje z organizowanych spotkań.
Jedną z głównych inicjatyw fundacji są międzynarodowe projekty badawczo-wystawiennicze, w tym festiwal „Nakład własny”. W obrębie zainteresowań fundacji znajduje się przeszłość i jej wpływ na teraźniejszość, zmiany społeczne, ekonomiczne i polityczne, a także migracje. Fundacja zajmuje się również wymianą intelektualno-artystyczną.