Zasób archiwum Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski (SGiPM) obejmuje dokumenty wewnętrzne organizacji z 20 lat jej działalności, a także dokumenty dotyczące różnych aspektów funkcjonowania samorządu terytorialnego w Małopolsce, w tym: dokumentację aktową, fotografie, dokumenty osobiste, wydawnictwa specjalistyczne dotyczące samorządu terytorialnego oraz nagrania wideo. W szczególności są to sprawozdania z działalności w poszczególnych latach, treści stanowisk i apeli w newralgicznych dla samorządu kwestiach, relacje prasowe, relacje z poszczególnych wydarzeń organizowanych przez SGiPM (m.in. z ok. 200 konferencji samorządowych, konkursów, akcji charytatywnych), informacje o projektach realizowanych przez SGiPM i dokumentacja projektowa (w tym specjalistyczne raporty), kalendarium działalności SGiPM, archiwalne wydania czasopisma samorządowego pt. „Wspólnota Małopolska” oraz publikacje SGiPM (w wersji elektronicznej i drukowanej).
Zasób materiałów archiwalnych stanowi bazę źródłową dla badaczy instytucji samorządu terytorialnego o najnowszej historii Polski, w tym przede wszystkim historii regionalnej.
Podmiot prowadzący archiwum
Stowarzyszenie jest największą regionalną organizacją samorządową w Polsce. Zostało założone w 1991 r. z inicjatywy Kazimierza Barczyka, pełniącego wówczas funkcję przewodniczącego Rady Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa.
Organizacja zrzesza ponad 100 gmin i powiatów z terenu województw: małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i części śląskiego. Jej celem jest umacnianie kulturalnych i gospodarczych więzi wśród mieszkańców regionu, jak również promocja Małopolski w kraju i za granicą. Stowarzyszenie reprezentuje gminy i powiaty z regionu historycznej Małopolski wobec rządu i parlamentu oraz podejmuje działania na rzecz współpracy regionalnych związków gmin i powiatów w ramach Federacji Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP. Prowadzi oficjalne przedstawicielstwo Komitetu Integracji Europejskiej w województwie małopolskim ─ Małopolskie Regionalne Centrum Informacji Europejskiej. Wydaje kwartalnik „Wspólnota Małopolska” ─ pismo prezydentów, starostów, wójtów, radnych i pracowników samorządowych.
Stowarzyszenie opublikowało ponad 50 wydawnictw (podręczników, informatorów, albumów, poradników szkoleniowych) oraz zorganizowało ponad 150 konferencji i 100 szkoleń zakończonych wydaniem książek tematycznych. Zawarło także porozumienie o współpracy w dziedzinie inicjatyw kulturalnych i oświatowych z Muzeum Armii Krajowej w Krakowie im. gen. Emila Fieldorfa „Nila”.