W latach 80. XX w. Kazimierz Olejniczak natrafił na zbiór szklanych negatywów Constantego Sikorskiego, niemieckiego fotografa prowadzącego atelier w Zbąszyniu od końca XIX w. do 1945 r. Ocalony zbiór prezentuje życie lokalnej społeczności w czasach zaboru pruskiego, powstania wielkopolskiego, II Rzeczypospolitej oraz okupacji hitlerowskiej. Od 2008 r. Fundacja TRES opiekuje się zbiorami Olejniczaka, opracowując je i uzupełniając o kolejne zakupy.
Zbiór będący w posiadaniu fundacji liczy ponad 3000 szklanych negatywów, z czego zdigitalizowano ponad 2400. Zdigitalizowane materiały prezentowane są na stronie szklanenegatywy.pl w blokach tematycznych: Okres powstania wielkopolskiego, Wielkopolska wieś, Atelier, Żołnierze w mundurach polskich, Żołnierze w mundurach niemieckich, Portrety małe, Portrety wielokrotne, Śluby, Plener, Fotografie Constantego Sikorskiego na papierze oraz Fotografie Aloisa Sikorskiego na papierze. Liczba prezentowanych fotografii jest sukcesywnie powiększana. W 2015 r. zdigitalizowano i upubliczniono ponad 1000 fotografii dzięki wspólnemu projektowi z Fundacją Ośrodka KARTA.
Innym przedsięwzięciem multimedialnym i dokumentacyjnym realizowanym przez Fundację TRES jest „Otwarte Archiwum” – cyfrowa skarbnica wiedzy o mieszkańcach Zbąszyna i przedwojennej polsko-żydowskiej historii miasta. Archiwum umożliwia zarejestrowanym użytkownikom udostępnianie swoich zbiorów prywatnych. Na zasób składają się: fotografie, pamiątki, wspomnienia i relacje (także w formie nagrań audio i wideo) dotyczące deportacji polskich Żydów w 1938 r. z Niemiec do Zbąszynia, zgromadzone w ramach pracy nad międzynarodowym filmowo-fotograficznym projektem pt. „Do zobaczenia za rok w Jerozolimie – deportacje polskich Żydów w 1938 r. z Niemiec do Zbąszynia” (w ramach projektu powstała publikacja o tej samej nazwie). Dostęp do archiwum i do projektu znajdują się na stronie: zbaszyn1938.pl.