Materiały zgromadzone w archiwum związane są z historią Chełmży i okolic. Pozyskano je dzięki działalności działającego przy bibliotece Towarzystwa Przyjaciół Chełmży (akcja „Nie chowaj historii w szafie”, projekt „Chełmżanie na szklanych negatywach Feliksa Skańskiego 1918─1939”). W zbiorach znajduje się m.in. ikonografia, dokumenty, dokumenty życia społecznego, wycinki prasowe czy bogaty księgozbiór regionalny.
Do najcenniejszych archiwaliów należą pamiątki związane z Klubem Kręglarskim „Wiwat”, dokument dotyczący sądownictwa z 1853 r. oraz kroniki opisujące dzieje harcerstwa w Chełmży. Archiwalia są przechowywane i udostępniane w Miejskiej Izbie Muzealnej, która działa przy bibliotece, oraz ─ częściowo ─ w internecie (strona Towarzystwa Przyjaciół Chełmży na Facebooku).
Podmiot prowadzący archiwum
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Juliana Prejsa działa od 1946 r. Jest podstawową instytucją kultury dla społeczności lokalnej. Jej patronem jest Julian Prejs ps. Sjerp-Polaczek (1820─1904) – polski wydawca, dziennikarz i literat ludowy.
Głównym zdaniem biblioteki jest upowszechnianie czytelnictwa oraz promocja książki. Biblioteka pełni jednak nie tylko funkcję wypożyczalni, ale również centrum kultury i informacji – integruje środowisko czytelników, organizuje różne formy edukacji kulturalnej i oświatowej oraz promuje kulturę i twórczość artystyczną oraz twórców związanych z regionem. Ponadto prowadzi działalność wydawniczą, wystawienniczą, czytelniczą, konkursową oraz instrukcyjno-metodyczną i szkoleniową.
Współpracuje m.in. z: władzami miasta i gminy, Starostwem Powiatowym, z wydziałem promocji Urzędu Miasta oraz innymi instytucjami kultury, organizacjami, zakładami pracy czy wydawnictwami regionu.