Zasób obejmuje materiały archiwalne dotyczące głównie gminy Sobótka i jej mieszkańców. Są to w szczególności osobiste kolekcje fotografii i dokumentów powojennych mieszkańców miasta i ich rodzin, ale także niemieckich mieszkańców regionu lub ich potomków, z którymi archiwum nawiązuje kontakt.
W archiwum znajdują się zdjęcia autorstwa Józefa Śliza, zwanego fotografem Sobótki, który od końca wojny aż do lat 80. dokumentował powojenne losy miasta i okolic dzięki prowadzonemu zakładowi fotograficznemu. Jego spuścizna jest doskonałym materiałem poznawczym i porównawczym.
Zasób obejmuje także materiały dotyczące innych rejonów Polski przedwojennej i powojennej, w tym przedwojennego Dolnego Śląska czy Kresów Wschodnich. W tych zbiorach znajdują się m.in. materiały dotyczące służby leśnej w województwie stanisławowskim i tarnopolskim od końca XIX w. czy przedwojennych podróży po kraju i zagranicy. Ponadto zbiór zawiera fotografie portretowe z drugiej połowy XIX w., fotografie Warszawy, zdjęcia okolic Płocka, z wydarzeń Poznańskiego Czerwca, z inwazji Niemiec na Polskę, a także niemieckie pocztówki z okolic Wałbrzycha, Szczawna-Zdroju, Książa i Prus Wschodnich. Warto wymienić także dokumenty niemieckiej straży pożarnej, notatnik żołnierza Wehrmachtu, polisę ubezpieczeniową z 1865 r. oraz unikalny kolorowy film z Sobótki i okolic Jordanowa Śląskiego z ok. 1943 r.