Przejdź do treści
wróć do listy
Wrocław
zbiory udostępniane online
Zobacz adres i kontakt

Zbiory zgromadzone w archiwum dotyczą ludobójstwa dokonanego na Polakach przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) i Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) na Kresach Południowo-Wschodnich w granicach II Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1939–1947. Materiały udostępnione są na portalu internetowym stowarzyszenia. Na zasób składają się zdjęcia dokumentujące mordy, w tym zdjęcia ofiar i katów, miejsc zbrodni, tablic pamięci, pomników i nagrobków, a także zdjęcia osób – późniejszych ofiar – wykonane przed II wojną światową.

Tematyka

  • fotografia
  • II wojna światowa
  • kresy

Rodzaje zbiorów w archiwum

  • dokumenty osobiste
  • fotografie
  • wspomnienia

Sposoby udostępniania

na miejscu, w internecie

Podmiot prowadzący archiwum

Stowarzyszenie Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów we Wrocławiuorganizacja pozarządowa - stowarzyszenie

Stowarzyszenie powstało w 1991 r. na bazie istniejącego od 1990 r. Stowarzyszenia Rodzin Ofiar Ukraińskich Nacjonalistów – Misja Pojednania i Pokuty. Jego misją jest upamiętnienie ofiar zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów i popularyzowanie wiedzy na temat ludobójstwa dokonanego na Polakach przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) i Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) w latach 1939–1947 na Kresach Południowo-Wschodnich. Stowarzyszenie gromadzi, opracowuje i udostępnia archiwalne fotografie oraz materiały dokumentujące przebieg wydarzeń na Kresach Wschodnich w trakcie II wojny światowej i po jej zakończeniu, w tym wspomnienia i relacje ocalałych i ich rodzin. Ponadto publikuje książki i wydaje czasopismo „Na Rubieży”, a także dąży do porozumienia z narodem ukraińskim, opierającego się na ujawnieniu i potępieniu przez władze Ukrainy zbrodni dokonanych przez Ukraińską Powstańczą Armię. Cele statutowe stowarzyszenia wspiera Fundacja im. Św. Andrzeja Boboli, powstała w 1991 r.