Twoja opowieść, moja opowieść. Historia mówiona w działaniach twórczych
Zapraszamy na drugie wakacyjne spotkanie, które poprowadzi Małgorzata Litwinowicz! Odbędzie się ono 14 lipca w godz. 17.00–18.00 na platformie ClickMeeting.
Zapisy prowadzone są przez formularz Google. Uczestnicy webinaru otrzymają link 14 lipca rano.
W czasie warsztatu opowiadania skupimy się przede wszystkim na pytaniu: co oznacza opowiadanie historii zasłyszanej, c z y j e j ś, należącej do innego człowieka – bo przez niego faktycznie przeżytej. Materiałem spotkania będą konkretne projekty artystyczne, animacyjne i edukacyjne, w których opowieści świadków historii stały się tworzywem działań performatywnych – spektakli, inscenizacji, widowisk narracyjnych. Będziemy się zastanawiać nad tym, z jakimi zobowiązaniami i ryzykami wiąże się taka „translacja”, jakie niesie ze sobą szanse i pożytki oraz czym jest „przepowiadanie” cudzej historii, nadawanie jej formy, zbliżanie się do niej przez własną pamięć, umiejętności i doświadczenia.
dr hab. Małgorzata Litwinowicz – opowiadaczka, historyczka kultury polskiej XIX wieku, lituanistka, animatorka kultury. Zajmuje się problematyką polskiej nowoczesności, w szczególności kwestiami związanymi z przemianami medialnymi i wynalazczością. Jest adiunktem w Instytucie Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie kieruje pracami międzyzakładowego Zespołu Kultury XIX wieku. Jest autorką książek i współredaktorką tomów zbiorowych, między innymi publikacji „Opowiedziane. Historia mówiona w praktykach humanistycznych” (2018). W ostatnich latach zrealizowała widowiska narracyjne łączące tradycyjną sztukę opowiadania, literaturę i źródła historyczne: „Sól ziemi. Obywatele 1918” oraz „Opowieść Jakubowa. Historia ludowa chłopska i babska”.
Strona internetowa Małgorzaty Litwinowicz
Regulamin korzystania z webinariów Centrum Archiwistyki Społecznej
Ta strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w ustawieniach przeglądarki. Zobacz naszą politykę prywatności.