Otwieramy nabór do Akademii Archiwistyki Społecznej!
Działasz w obszarze archiwistyki społecznej już jakiś czas. Zastanawiasz się, jak zachęcić i włączyć otoczenie we (współ)tworzenie archiwum społecznego? Chcesz zbudować sieć kontaktów w swoim środowisku, aby wspólnie dzielić się wiedzą i doświadczeniem? A może chcesz nauczyć się, jak skutecznie promować i komunikować działania wokół Twojego archiwum? Zapraszamy na trzydniowy zjazd Akademii Archiwistyki Społecznej: „Budujemy relacje, promujemy archiwa”!
Już po raz trzeci zachęcamy archiwistki i archiwistów społecznych do wzięcia udziału w Akademii Archiwistyki Społecznej! Z nazwy znika „Letnia”, ale nie znikają warsztaty, wizyty studyjne i wspólnie spędzony czas w Warszawie. W tym roku Akademia odbędzie się w terminie 27-29 czerwca.
Czym jest Akademia Archiwistyki Społecznej?
To coroczne wydarzenie kierowane do bardziej zaawansowanych archiwistów i archiwistek społecznych. Trzy dni intensywnych warsztatów i inspirujących spotkań mają na celu poszerzenie kompetencji w zakresie realizacji działań archiwum społecznego. Tematyka Akademii będzie się cyklicznie powtarzać co 3 lata.
Oprócz funkcji edukacyjnej, Akademia ma także za zadanie stworzyć warunki do nawiązania kontaktów, wymiany doświadczeń oraz możliwości poznania wzajemnie działań innych archiwów społecznych. Dzięki temu będziemy w stanie wzmocnić i zintegrować całe środowisko archiwistów i archiwistek społecznych, co umożliwi profesjonalizację podejmowanych przedsięwzięć.
Czego możecie spodziewać się po Akademii?
Planujemy, że Akademia będzie odbywać się w 3-letnim cyklu, co daje możliwość uczestniczenia w niej aż 3 razy! W każdej edycji cyklu uczestnicy zdobędą wiedzę i umiejętności z różnych obszarów, tj. bycia liderem/ liderką społeczności lokalnej, tworzenia projektów i planowania finansowania działań archiwum oraz nowoczesnych form pracy z gromadzonymi zbiorami (np. wystawy, publikacje, podcasty).
Ważne jest, że do Akademii można dołączyć w dowolnym momencie cyklu, a udział we wszystkich edycjach nie jest konieczny – można uczestniczyć tylko w tych, które Was interesują.
Co w tym roku?
Tegoroczna edycja pt. „Budujemy relacje, promujemy archiwa” otwiera pierwszy, 3-letni cykl! Podczas warsztatów uczestnicy i uczestniczki dowiedzą się:
-
jak budować relacje z najbliższym otoczeniem i mediami,
-
jak przygotować się do wystąpienia publicznego,
-
jak zaplanować skuteczne działania promocyjne i komunikację przedsięwzięć podejmowanych przez archiwum społeczne.
Wszystkie warsztaty odbędą się w przestrzeniach naszych partnerów, czyli Centrum Kultury „Łowicka” i Służewski Dom Kultury.
Dodatkowo, Aleksandra Stępień-Dąbrowska pokaże nam “perły” architektury lat 90-tych, podczas spaceru po Mokotowie.
Dla kogo jest Akademia?
Do udziału zapraszamy archiwistki i archiwistów społecznych, którzy już od minimum trzech lat angażują się w działania związane z archiwistyką społeczną. To odpowiedni czas na refleksje nad tym, co zdołano już zgromadzić w archiwum, jakie działania wokół zbiorów udało się przeprowadzić i jaka jest przyszłość przedsięwzięcia. Z doświadczenia wiemy, że to dobry moment na poszukiwania nowych form działania, na decyzję o sprofesjonalizowaniu swojej pracy i rozwijanie kompetencji.
Liczymy na to, że osoby uczestniczące w Akademii staną się (niekoniecznie formalnymi) promotorami/ ambasadorkami archiwistyki społecznej w społecznościach i w środowiskach, w których działają.
Dla tych, którzy nie spełniają warunku stażowego i są początkujący w dziedzinie archiwistyki społecznej, szykujemy oddzielny program.
Informacje organizacyjne:
Akademia Archiwistyki Społecznej odbędzie się w Warszawie, w dniach 27-29 czerwca 2024.
Zapewniamy dwa noclegi, wyżywienie oraz dofinansowanie kosztów dojazdu do Warszawy.
Na Wasze zgłoszenia czekamy do 3 czerwca!
Liczba miejsc jest ograniczona – zaprosimy 12 osób.
Żebyś mógł/ mogła wziąć udział w Akademii Twoje archiwum musi znajdować się w bazie archiwów Centrum Archiwistyki Społecznej.
W przypadku pytań zachęcamy do kontaktu z Adrianą Kapałą: a.kapala@cas.org.pl.
Ramowy program Akademii Archiwistyki Społecznej przedstawia się następująco:
DZIEŃ I: 27 czerwca (czwartek), Centrum Kultury „Łowicka”
-
przyjazd uczestników do Warszawy i zakwaterowanie
-
spotkanie z zespołem Centrum Archiwistyki Społecznej w Centrum „Łowicka”
-
pokaz filmu „Jesteśmy stąd”
-
kolacja
DZIEŃ II: 28 czerwca (piątek), Centrum Kultury „Łowicka”
-
warsztat I – „Budowanie relacji z otoczeniem i wspólnotą”
-
obiad
-
warsztat II – „Na sobie zbuduj swoją siłę”
-
spacer po Mokotowie (śladami mokotowskiej architektury lat 90. XX w.)
-
czas wolny
DZIEŃ III: 29 czerwca (sobota), Służewski Dom Kultury
-
warsztat III – „Jak skutecznie promować i komunikować działania wokół Twojego archiwum?”
-
Służewski Dom Kultury
-
obiad i zakończenie (najpóźniej o 15.30)
Plan na kolejne edycje z cyklu:
2025 rok: Piszemy projekty, zdobywamy fundusze
2026 rok: Projektujemy działania kulturalne
Poznaj osoby prowadzące warsztaty!
Justyna Dżbik-Kluge – dziennikarka Polskiego Radia, dyrektorka Czwórki i Polskiego Radia Dzieciom.
Radosław Kowalik – niezależny animator kultury, kulturoznawca, fotograf, arteterapeuta, specjalista ds. działań terenowych Mazowieckiego Programu Edukacji Kulturalnej. Współpracuje z instytucjami kultury. Realizuje działania terenowe, w które włącza lokalne społeczności. Dokumentuje społeczne działania twórcze poza dużymi ośrodkami miejskimi.
Iwona Oleszczuk-Jaźwiecka – kieruje Działem Komunikacji i Promocji w Centrum Archiwistyki Społecznej. Od 13 lat zajmuje się komunikacją w obszarze kultury; współpracowała m.in. z Muzeum POLIN i Instytutem Adama Mickiewicza. Tworzy wizje komunikacji dla projektów i organizacji, tak aby była kreatywna i przyjazna odbiorcom.
Kto oprowadzi nas po Mokotowie?
Aleksandra Stępień-Dąbrowska – historyczka sztuki, badaczka i popularyzatorka architektury XX wieku. Autorka książki „Jakby luksusowo. Przewodnik po architekturze warszawskiej lat 90.”, od 2001 roku współkoordynatorka projektu „Archiwum Warszawy lat 90.”
Partnerami tegorocznej edycji Akademii są Centrum Kultury “Łowicka” i Służewski Dom Kultury.
Ta strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w ustawieniach przeglądarki. Zobacz naszą politykę prywatności.