Open call na prezentacje projektów | Historia, która włącza. VI Kongres Archiwów Społecznych

Już w październiku spotkamy się na VI Kongresie Archiwów Społecznych, który tym razem odbywa się pod hasłem „Historia, która włącza”. Tegoroczny Kongres będzie poświęcony temu, co jest sednem archiwistyki społecznej – włączaniu różnorodnych głosów i punktów widzenia we wspólną, bogatą opowieść o przeszłości i teraźniejszości.
Serdecznie zapraszamy do zaprezentowania podczas Kongresu projektów artystycznych, edukacyjnych i/lub społecznych, dla których punktem wyjścia była historia opowiedziana z mało znanej perspektywy – miejscowości, zakładu pracy, środowiska pasjonatów czy grupy mniejszościowej.
Prezentacje projektów są jednym z ważniejszych punktów programu każdego Kongresu Archiwów Społecznych – inspirują, uwrażliwiają i otwierają nowe możliwości działania i współpracy. Mamy nadzieję, że tegoroczne prezentacje pokażą moc zmiany społecznej tkwiącą w „małych” historiach.
Szczególnie cenne będą dla nas projekty realizowane przez osoby, które wywodzą się ze społeczności, o których opowiadają – chcemy, aby różnorodność głosów wybrzmiała również bezpośrednio na kongresowej scenie. Ważne są dla nas także projekty, które przyczyniły się do pozytywnych zmian w danej społeczności – nagłośnienia ważnych tematów, wzmocnienia więzi, wspólnego działania etc.
VI Kongres Archiwów Społecznych
Organizowany co dwa lata Kongres to najważniejsze święto archiwistyki społecznej w Polsce. W tym roku Kongres odbywa się w dniach 24–26 października (piątek–niedziela) w Warszawie; naszym miejscem spotkań będzie Terminal Kultury Gocław.
Partnerem merytorycznym tegorocznego Kongresu jest Muzeum Warszawskiej Pragi (oddział Muzeum Warszawy).
Do kogo kierujemy open call?
Do udziału w naborze zapraszamy archiwistów i archiwistki społeczne, animatorki i animatorów kultury, twórców i twórczynie – którzy korzystają w swojej pracy ze zbiorów archiwów społecznych (np. zapisów historii mówionej, zdjęć, nagrań wideo związanych z daną społecznością) i/lub korzystają z narzędzi archiwistyki społecznej, np. nagrywają relacje, zbierają wspomnienia, gromadzą pamiątki.
Projekty zgłaszane w naborze powinny być zrealizowane w ostatnich 5 latach, tj, między 2020 a 2025 rokiem.
Jak przebiegają prezentacje na Kongresie?
-
każda prezentacja trwa 7 min., możliwa jest prezentacja materiałów audio-wizualnych
-
prosimy, aby jeden projekt prezentowała jedna lub maksymalnie dwie osoby, które były zaangażowane w jego przygotowanie i realizację
-
prezentacje są także transmitowane na żywo w Internecie (podobnie jak inne punkty programu Kongresu)
-
do programu wybierzemy max. 12 prezentacji
-
pierwszy blok prezentacji odbędzie się 25 a drugi 26 października
-
po każdym z bloków prezentacji przewidujemy czas na wspólną rozmowę i pytania od publiczności
-
zarówno prezentacje jak i rozmowa będą tłumaczone na Polski Język Migowy lub na język foniczny
-
przed przyjazdem na Kongres i podczas Kongresu zaplanujemy czas na próby prezentacji
-
za prezentację projektu i udział w rozmowie uczestnicy_czki otrzymają wynagrodzenie w wysokości 1600 zł brutto (niezależnie od liczby osób prezentujących).
Ważne daty
-
do 1 czerwca – termin nadsyłania zgłoszeń
-
do 16 czerwca – wybór projektów i publikacja wyników open call
-
czerwiec–październik – przygotowywanie prezentacji
-
25 lub 26 października – prezentacje podczas Kongresu
Przeczytaj regulamin, wypełnij formularz zgłoszeniowy i nagraj krótką wypowiedź o projekcie który chcesz zaprezentować – zgłoszenie prześlij w terminie do 1 czerwca 2025 roku na adres kongres@cas.org.pl.
Jeśli chcesz zgłosić swój projekt, ale masz pytania lub wątpliwości, napisz do Karoliny Sakowicz na adres k.sakowicz@cas.org.pl.
Czym jest Kongres Archiwów Społecznych?
Kongres to największe i najważniejsze wydarzenie sieciujące archiwistów i archiwistki społeczne w Polsce. Kongresy organizowane są od 2015 roku; pierwsze trzy zorganizowała jeszcze Fundacja Ośrodka KARTA, zaś od 2021 roku organizatorem Kongresów jest CAS.
Ta strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w ustawieniach przeglądarki. Zobacz naszą politykę prywatności.