Historia na głosy. V Kongres Archiwów Społecznych
Jak rozmawiać o przeszłości i nagrywać osoby, które dzielą się swoimi wspomnieniami? W jaki sposób korzystać z tych doświadczeń w działaniach twórczych? Jak zapisywać historię, która dzieje się na bieżąco? Na te i wiele innych pytań odpowiemy podczas V Kongresu Archiwów Społecznych, który odbędzie się 29.09 – 1.10.2023 roku w Lublinie.
Historia na głosy. V Kongres Archiwów Społecznych
Uwaga! Limit miejsc na udział stacjonarny w V Kongresie Archiwów Społecznych został wyczerpany! Zapraszamy do udziału online.
Kongres to święto pasjonatek i pasjonatów, którzy zajmują się oddolnym dokumentowaniem historii. Jest jednocześnie zaproszeniem dla wszystkich, którzy chcą rozpocząć przygodę z archiwistyką społeczną.
Tegoroczną edycję Kongresu poświęcimy historii mówionej – zapisywaniu indywidualnych ludzkich losów, w których odbija się wielka historia, ale również – nie mniej ciekawa codzienność. Tysiące nagrań gromadzonych przez archiwa społeczne – historie lokalnych społeczności, pracowników i pracownic, środowisk twórczych – składają się na wielowymiarowy obraz przeszłości i teraźniejszości. Chcemy, aby nagrane opowieści nie milkły w zbiorach archiwów, lecz wybrzmiewały i zostały wysłuchane. Dlatego hasło Kongresu to „Historia na głosy”.
Na Kongresie zaprezentują się archiwa społeczne, które specjalizują się w nagrywaniu i gromadzeniu relacji historii mówionej, w tym tworzone właśnie ukraińskie archiwum społeczne. Opowieści barmanów czy szpularek ukazane będą poprzez inspirujące projekty artystyczne i kulturalne, bazujące na historii mówionej. Czekają nas też warsztaty o sztuce opowiadania, wyzwaniach związanych z przeprowadzaniem wywiadu historii mówionej czy niezbędnym zapleczu technicznym – i wiele innych, dzięki którym nie tylko nauczymy się praktycznych umiejętności, lecz także bliżej poznamy osoby dzielące z nami pasje i zainteresowania. Wreszcie, w czasie debaty zadamy sobie pytanie: kiedy opowieści stają się historią?
Kongres to także okazja do poznania goszczącego nas Lublina, m.in. poprzez spacery tematyczne czy odwiedzenie ważnych dla tego miasta instytucji: Bramy Grodzkiej – Teatru NN, lubelskiego oddziału Archiwum Państwowego czy miejsca aktywizowania i integracji społecznej lublinian i lublinianek Baobab, prowadzonego przez Fundację Homo Faber. Wśród wydarzeń towarzyszących Kongresowi znajdzie się także oparty na historiach lublinianek spektakl „Spis kobiet”.
Do uczestnictwa w Kongresie i wzajemnej inspiracji zapraszamy nie tylko osoby, które bezpośrednio zaangażowane są w prace archiwów społecznych lub zbierają relacje historii mówionej, lecz także wszystkich tych, dla których ważna jest opowieść drugiego człowieka. Mamy nadzieję, że wiele osób zainspiruje się, by po raz pierwszy sięgnąć po dyktafon.
Kiedy odbędzie się Kongres?
Kongres potrwa trzy dni, od piątku 29 września do niedzieli 1 października 2023 roku.
Stacjonarnie czy online?
Spotkajmy się w Lublinie w siedzibie Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach Uniwersytetu Marii Curie‑Skłodowskiej oraz na terenie miasta.
W Kongresie można także uczestniczyć online poprzez platformę www.kongres.cas.org.pl. Na platformie transmitowane będą prezentacje i spotkania; platforma pozwala także brać udział w dyskusjach i sesjach Q&A oraz poznać inne osoby uczestniczące w Kongresie. Przygotowaliśmy także specjalny program warsztatów online.
Jak się zapisać?
Aby wziąć udział w V Kongresie Archiwów Społecznych, zarówno stacjonarnie, jak i online, należy zarejestrować się na stronie kongres.cas.org.pl.
-
Zapisy uczestników i uczestniczek stacjonarnych zostały zakończone – limit miejsc został wyczerpany!
-
Zapisy uczestników i uczestniczek online potrwają od 29 sierpnia od godz. 16.00 do 1 października lub do wyczerpania miejsc.
Większość wydarzeń Kongresu będzie tłumaczona na język ukraiński oraz Polski Język Migowy.
Ważne informacje dotyczące udziału stacjonarnego
-
do udziału w Kongresie stacjonarnym może zgłosić się każda osoba powyżej 18. roku życia
-
o zakwalifikowaniu do udziału stacjonarnego decyduje kolejność zgłoszeń (liczba miejsc jest ograniczona) oraz poprawnie wypełniony formularz zgłoszeniowy
-
na Kongresie stacjonarnym jedno archiwum, instytucję lub organizację mogą reprezentować maksymalnie 2 osoby (w formule online nie ma żadnych ograniczeń)
-
udział w Kongresie jest bezpłatny
-
uczestnicy stacjonarni mogą ubiegać się o zwrot kosztów przejazdu i/lub noclegu do 500 zł zgodnie z zasadami opisanymi w regulaminie
Partnerzy i Patroni Kongresu
Partnerami Kongresu są Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”, Instytut Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS oraz Polskie Towarzystwo Historii Mówionej.
Partnerami medialnymi Kongresu są „Tygodnik Powszechny”, ngo.pl, histmag.org i Radio Lublin.
Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Lublin oraz Honorowym Patronatem Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych.
V Kongres Archiwów Społecznych dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Koordynacja programowa i organizacyjna: Karolina Sakowicz i Maria Mossakowska
Zespół organizacyjny i programowy CAS: Esila Adajewa, Agata Bujnowska, Karolina Jakóbowska, Adriana Kapała, Anna Kowalik, Andrzej Konopka, Małgorzata Kudosz, Marlena Lewandowska, Zofia Lisowska, Joanna Łuba, Ewa Majdecka, Joanna Michałowska, Anna Mitas, Karolina Moczulak, Małgorzata Pankowska-Dowgiało, Gabriela Stępniak, Dominika Szpinda, Michał Zadrzyński, Katarzyna Ziętal
Komunikacja i promocja: Iwona Oleszczuk-Jaźwiecka, Marta Michalska, Martyna Leśniak, Kamila Krzewska, Żaneta Przybylska
Tłumaczenie na język ukraiński: Kristina Sribniak
Współpraca: Wiola Wejman – Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”, prof. Iwona Hofman – Instytut Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS, Izabella Gawęcka – Kolektyw Polka
Fot. Wojciech Zamecznik, 1948 © Juliusz i Szymon Zamecznik / Fundacja Archeologia Fotografii
Ta strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w ustawieniach przeglądarki. Zobacz naszą politykę prywatności.