Posłuchajmy, pozbierajmy – zachowajmy! O tworzeniu i prowadzeniu archiwów społecznych | warsztaty
Zapraszamy na warsztaty, podczas których porozmawiamy o tym, jak profesjonalnie organizować, digitalizować i porządkować stare zdjęcia, pamiątki oraz wspomnienia, którymi dzielą się z nami nasi najbliżsi. Innymi słowy, jak stworzyć własne archiwum społeczne!
Spotkanie odbędzie się 21 listopada w godz. 10.00–16.30 we Wrocławiu, w Klubie pod Kolumnami (plac Świętego Macieja 21). Współorganizatorem szkolenia jest Wrocławski Instytut Kultury.
Warsztaty są bezpłatne, ale obowiązują zapisy przez formularz!
W czasie spotkania dowiemy się
-
czym jest archiwistyka społeczna dziś
-
jak zacząć przygodę z archiwistyką społeczną
-
o czym pamiętać dokumentując losy swojej lokalnej społeczności czy miejsca, które jest nam bliskie
-
jak nagrywać wywiady ze świadkami i świadkiniami historii
-
jak zabezpieczać pozyskane materiały – zdjęcia, dokumenty, stare kroniki – cyfrowo i w oryginale
-
jak dokonywać trudnych wyborów: pracować nad celami i strategią naszych archiwów
-
jak opisywać swoje zbiory i prezentować je na portalu Zbiory Społeczne
-
gdzie szukać wsparcia, z kim się konsultować, z jakimi specjalistami i specjalistkami współpracować przy tej działalności
Prowadzące
Adriana Kapała – historyczka i archiwistka. Koordynatorka edukacji i historii mówionej w Centrum Archiwistyki Społecznej. Prowadzi szkolenia, koordynuje spotkania w instytucjach kultury, które są zainteresowane rozpoczęciem tworzenia/wspierania archiwów społecznych. Wcześniej pracowała w Fundacji Ośrodka KARTA, gdzie m.in. koordynowała projekty historii mówionej. Od roku 2022 pełni funkcję wiceprezeski Polskiego Towarzystwa Historii Mówionej. W ramach studiów w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych, Teologicznych i Artystycznych przygotowuje rozprawę doktorską dot. historii mówionej w archiwach społecznych.
Joanna Michałowska – historyczka i archiwistka społeczna z kilkunastoletnim doświadczeniem. Absolwentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Przez wiele lat kierowała Archiwum Dokumentowym w Fundacji Ośrodka KARTA. W Centrum Archiwistyki Społecznej koordynuje współpracę z archiwami społecznymi, wspiera archiwistów merytorycznie i realizuje projekt „Na trwałe”. Prowadzi szkolenia, zwłaszcza dotyczące zakładania archiwum oraz opracowania i zabezpieczania zbiorów. Koordynuje również grupę ambasadorów archiwistyki społecznej i ich działania wokół sieciowania archiwów społecznych.
Ta strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w ustawieniach przeglądarki. Zobacz naszą politykę prywatności.