Pomiędzy akademią a archiwistką społeczną. Po co nami historia mówiona? | spotkanie premierowe „Podręcznika do historii mówionej”
Już 6 listopada zapraszamy w mury najstarszej polskiej uczelni na spotkanie premierowe „Podręcznika do historii mówionej” autorstwa Marcina Jarząbka! To pierwsza tego typu książka w języku polskim i jednocześnie publikacja wyczekiwana w gronie osób zajmujących się historią mówioną.
Do tej pory nie powstał podręcznik, który systematyzowałby wiedzę o historii mówionej. To dla nas wielka radość, że jako Centrum Archiwistyki Społecznej mogliśmy wydać to potrzebne i wyczekiwane opracowanie. Podręcznik jest publikacją darmową!
Z podręcznika Marcina Jarząbka dowiemy się, jakie są korzenie historii mówionej oraz jak działa ludzka pamięć. Nauczymy się, jak przygotować się do rozmowy i jak ją przeprowadzić, a później w jaki sposób zarchiwizować, opracować i udostępnić nagranie. Wreszcie, będziemy mogli zastanowić się, w jaki sposób można interpretować wywiady oraz do jakich działań (animacyjnych, artystycznych) można z nich korzystać.
Pomiędzy akademią a archiwistką społeczną. Spotkanie premierowe
Spotkanie premierowe odbędzie się 6 listopada o godz. 18.00 w Krakowie, w Auli Tischnera Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego (ul. Gołębia 13).
Wspólnie z naszymi ekspertami i autorem zastanowimy się nad rolą historii mówionej w różnorodnych działaniach: od oddolnej dokumentacji (prowadzonej najczęściej przez archiwa społeczne), poprzez działania artystyczne, animacyjne i w końcu – naukowe.
Rozmowę poprowadzi historyczka Barbara Klich-Kluczewska (Uniwersytet Jagielloński), a udział wezmą w niej autor podręcznika Marcin Jarząbek, dziennikarka i reportażystka Katarzyna Kobylarczyk (Ośrodek Kultury Norwida, Nowa Huta), Joanna Łuba (Centrum Archiwistyki Społecznej) oraz Marcin Brocki (Uniwersytet Jagielloński).
Wstęp wolny! Po spotkaniu zapraszamy na drobny poczęstunek. W trakcie spotkania będzie można otrzymać darmowy egzemplarz książki!
Uczestnicy i uczestniczki spotkania
-
Barbara Klich-Kluczewska – historyczka, nauczycielka akademicka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracowniczka Zakładu Antropologii Historycznej i Teorii Historii Instytutu Historii UJ. Członkini Komitetu Nauk Historycznych PAN. Zajmuje się historią społeczną Europy Środkowej i Wschodniej w XX wieku, historią rodziny, historią kobiet i płci oraz historią dzieciństwa, a także metodologią badań antropologiczno-historycznych.
-
Marcin Jarząbek – historyk i oralista, pracuje w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Oprócz historii mówionej interesuje się historią społeczną i kulturową XIX i XX wieku, pamięcioznawstwem, historią pojęć społeczno-politycznych i socjologią historyczną. Jest autorem książki Legioniści i inni. Pamięć zbiorowa weteranów I wojny światowej w Polsce i Czechosłowacji okresu międzywojennego (2017).
-
Joanna Łuba – wicedyrektorka Centrum Archiwistyki Społecznej, historyczka, dokumentalistka i badaczka emigracji. Przez ponad 10 lat związana z Ośrodkiem KARTA, w którym pełniła funkcję wicedyrektorki ds. archiwów, gdzie prowadziła projekty dokumentacyjne dotyczące pamięci emigrantów. Autorka publikacji i kuratorka wystaw na bazie zbiorów społecznych.
-
Katarzyna Kobylarczyk – reporterka, dziennikarka. Autorka książek „Strup. Hiszpania rozdrapuje rany”, „Pył z landrynek. Hiszpańskie fiesty”, „Ciałko. Hiszpania kradnie swoje dzieci”, pięciu zbiorów reportaży historycznych wydanych przez Małopolski Instytut Kultury oraz dwóch książek o Nowej Hucie, w której mieszka od urodzenia: „Baśnie z bloku cudów. Reportaże nowohuckie” oraz „Kobiety Nowej Huty. Cegły, perły i petardy”. Publikowała m.in. w „Dzienniku Polskim”, „Gazecie Wyborczej” i „Tygodniku Powszechnym”. Członkini Nowohuckiego Laboratorium Dziedzictwa, zbieraczka opowieści.
-
Marcin Brocki – pracownik Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej w Uniwersytecie Jagiellońskim. Specjalizuje się w badaniach teorii, metodologii i historii antropologii społeczno-kulturowej, co znajduje wyraz w licznych publikacjach naukowych. Prowadził badania terenowe w Polsce i Zimbabwe. Jest redaktorem naczelnym serii „Jagiellonian Studies in Cultural Anthropology” wydawanej przez Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Przewodniczącym Rady Dyscypliny Etnologia i Antropologia Kulturowa.
Drugie spotkanie wokół historii mówionej w Warszawie
Z kolei 19 listopada zaprosimy do TR Warszawa, gdzie czekać będą na nas różne działania wokół historii mówionej pod wspólnym tytułem „Kto opowie naszą historię?”. Odbędą się warsztaty dla osób związanych z pracą w instytucjach kultury dotyczące zbierania opowieści o swoim miejscu pracy (na zapisy), wieczorem zaś zaprosimy na rozmowę o emancypującym charakterze historii mówionej, z udziałem m.in. autora „Podręcznika do historii mówionej” Marcina Jarząbka oraz z fragmentami wideo-performansu Dobromira Dymeckiego, aktora TR Warszawa.
Historia mówiona i archiwistyka społeczna
Jako Centrum Archiwistyki Społecznej wspieramy archiwa społeczne, które decydują się na nagrywanie historii mówionej – szkolimy jak robić to poprawnie, udostępniamy bezpłatne narzędzie do opracowania zbiorów, służymy pomocą na etapie realizacji projektów nagrywania historii mówionej. Wierzymy, że historia mówiona daje możliwość lepszego i pełniejszego poznania przeszłości – dzięki poznaniu losów pojedynczego człowieka, który dzieli się swoją opowieścią.
Ta strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w ustawieniach przeglądarki. Zobacz naszą politykę prywatności.