„Podręcznik do historii mówionej” – nowa publikacja CAS!
Z wielką radością prezentujemy „Podręcznik do historii mówionej” autorstwa Marcina Jarząbka! To pierwsza tego typu książka w języku polskim i jednocześnie publikacja wyczekiwana w gronie osób zajmujących się historią mówioną. Jako Centrum Archiwistyki Społecznej cieszymy się, że jesteśmy jej wydawcą!
Jak pisze sam autor, „To książka o tym, co się dzieje, gdy spotykają się dwie osoby i jedna z nich opowiada o swojej przeszłości”.
Co znajdziemy w podręczniku?
W ostatnich latach w Polsce nagrywanie wywiadów stało się niezwykle popularne. Nagrywają osoby związane z archiwami społecznymi, muzeami, bibliotekami i ośrodkami kultury – dzięki zgromadzonym relacjom budują swoją opowieść o przeszłości i animują wokół niej społeczność. Nagrywają też oczywiście badacze i badaczki oraz studenci i studentki – wywiad historii mówionej staje się dla nich niezwykłym źródłem do badań nad pamięcią, emocjami, doświadczaniem i przeszłością.
Do tej pory jednak nie powstał podręcznik, który systematyzowałby wiedzę o historii mówionej. To dla nas wielka radość, że jako Centrum Archiwistyki Społecznej mogliśmy wydać to potrzebne i wyczekiwane opracowanie.
Z podręcznika Marcina Jarząbka dowiemy się, jakie są korzenie historii mówionej oraz jak działa ludzka pamięć. Nauczymy się, jak przygotować się do rozmowy i jak ją przeprowadzić, a później w jaki sposób zarchiwizować, opracować i udostępnić nagranie. Wreszcie, będziemy mogli zastanowić się, w jaki sposób można interpretować wywiady oraz do jakich działań (animacyjnych, artystycznych) można z nich korzystać.
Jak zdobyć własny egzemplarz?
„Podręcznik do historii mówionej” autorstwa Marcina Jarząbka to publikacja darmowa.
Osoby, które chciałyby otrzymać podręcznik dla siebie lub swojej instytucji, prosimy o wypełnienie krótkiego formularza do wysyłki. Prosimy też o przeczytanie regulaminu, który szczegółowo omawia kwestie organizacyjne naszej dystrybucji. Prosimy o poprawne wypełnienie formularza!
Czas realizacji wysyłki to około miesiąc od momentu wpłynięcia formularza; realizacja pierwszych wysyłek zacznie się po 6 listopada.
Wkrótce udostępnimy także wersję online podręcznika w formatach .pdf, .epub i .mobi.
Co przed nami?
Serdecznie zapraszamy na dwa spotkania promocyjne książki: w Krakowie i Warszawie!
Spotkanie premierowe „Podręcznika do historii mówionej” odbędzie się w Krakowie, w gościnnych murach Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, macierzystej uczelni autora. W rozmowie pt. „Pomiędzy akademią a archiwistką społeczną. Po co nam historia mówiona?”, którą poprowadzi historyczka prof. Barbara Klich-Kluczewska, przyjrzymy się wielowątkowemu i dynamicznemu rozwojowi historii mówionej.
Zapraszamy 6 listopada o 18.00, wstęp wolny!
Z kolei 19 listopada zapraszamy do TR Warszawa, gdzie czekać będą na nas różne działania wokół historii mówionej pod wspólnym tytułem „Kto opowie naszą historię?”.
11.00–17.30
Warsztaty dla pracowniczek i pracowników instytucji kultury oraz osób związanych z instytucjami kultury o tym, jak oddolnie zapisywać historię instytucji, nagrywać relacje historii mówionej i działać ze społecznością wewnątrz i wokół instytucji korzystając z metod archiwistyki społecznej.
Warsztaty poprowadzą Ewelina Bartosik (Muzeum Warszawskiej Pragi), Adriana Kapała (Centrum Archiwistyki Społecznej), Marcin Jarząbek (Uniwersytet Jagielloński), Marta Madejska (Mistraograf.pl) i Karolina Sakowicz (Centrum Archiwistyki Społecznej).
Uwaga! Z powodu wyczerpania miejsc zapisy na warsztaty zostały zakończone! Dziękujemy za Wasze zainteresowanie.
18.00–20.00
Rozmowa o tym, jak poprzez osobiste relacje historii mówionej można budować własną opowieść o przeszłości, zwłaszcza z perspektywy osób, których głosy nie były dotąd wystarczająco wysłuchane. Punktem wyjścia do dyskusji jest „Podręcznik do historii mówionej” autorstwa Marcina Jarząbka.
Podczas rozmowy zostaną zaprezentowane fragmenty video wywiadów z pracownikami i pracownicami TR Warszawa zrealizowane przez aktora Dobromira Dymeckiego.
W romowie udział biorą: Dobromir Dymecki (TR Warszawa), Marcin Jarząbek (Uniwersytet Jagielloński), Adriana Kapała (Centrum Archiwistyki Społecznej), Marta Madejska (Miastograf.pl).
Wstęp wolny
Kim jest autor książki?
Marcin Jarząbek to historyk i oralista, pracuje w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Oprócz historii mówionej interesuje się historią społeczną i kulturową XIX i XX wieku, pamięcioznawstwem, historią pojęć społeczno-politycznych i socjologią historyczną. Jest autorem książki Legioniści i inni. Pamięć zbiorowa weteranów I wojny światowej w Polsce i Czechosłowacji okresu międzywojennego (2017). Lubi muzea, pociągi, góry, ser z kminkiem i teatr Járy Cimrmana.
„Podręcznik do historii mówionej”
Autor: Marcin Jarząbek
Redakcja językowa: Tomasz Karpowicz (Farfunia)
Korekta językowa: Hanna Kękuś
Projekt graficzny i skład: kilku.com (Idalia Smyczyńska, Robert Zając)
Koordynacja wydawnicza: Karolina Andrzejewska-Batko, Hanna Kękuś
Współpraca: Adriana Kapała, Joanna Łuba
Recenzenci: prof. Jerzy Kochanowski, dr hab. Joanna Wawrzyniak, prof. UW
Tekst publikacji dostępny na licencji Creative Commons w wersji „Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe” (CC BY-SA 4.0).
Ta strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w ustawieniach przeglądarki. Zobacz naszą politykę prywatności.