Kto opowie naszą historię? | warsztaty dla osób związanych z instytucjami kultury
„Kto opowie naszą historię?” to pierwszy cykl warsztatów Centrum Archiwistyki Społecznej skierowany do osób związanych z instytucjami kulturami – muzeami, teatrami, domami kultury etc.
Uwaga! Z powodu wyczerpania miejsc zapisy na warsztaty zostały zakończone! Dziękujemy za Wasze zainteresowanie.
Zależy nam na tym, aby osoby współpracujące z instytucjami zainspirowały się ideą archiwistyki społecznej – oddolnego zapisywania historii – i mogły używać tej metody do zapisywania społecznej historii swojego miejsca pracy, przetwarzania opowieści w angażujące projekty artystyczne czy społeczne, a także do działań ze swoim bezpośrednim otoczeniem – odbiorcami i odbiorczyniami, sąsiadami i sąsiadkami.
Na pierwsze spotkanie zapraszamy 19 listopada 2024 roku do TR Warszawa. Warsztaty organizujemy przy okazji premiery „Podręcznika do historii mówionej” Marcina Jarząbka!
Kto opowie naszą historię?
Zaproszenie na warsztaty kierujemy do wszystkich osób związanych zawodowo lub wolontaryjnie z publicznymi i prywatnymi instytucjami kultury. W czasie warsztatów poruszymy następujące tematy:
-
czym jest archiwistyka społeczna
-
jak nagrywać relacje historii mówionej
-
jak pracować metodami archiwistyki społecznej wewnątrz i na zewnątrz instytucji
Udział w warsztatach jest bezpłatny! Decyduje kolejność zgłoszeń, liczba miejsc jest ograniczona.
Zapewniamy:
-
inspirujące warsztaty i spotkania oraz sporą dawkę praktycznej wiedzy
-
podręczniki do archiwistyki społecznej i historii mówionej wydane przez CAS
-
możliwość konsultacji na późniejszych etapach, np. w przypadku tworzenia archiwum społecznego
Ewentualne pytania prosimy kierować do opiekunki cyklu Karoliny Sakowicz k.sakowicz@cas.org.pl
Szczegółowy program warsztatów
11.00–11.30: Kto opowie naszą historię?
Prowadząca: Karolina Sakowicz / Centrum Archiwistyki Społecznej
Poznamy się i porozmawiamy o tym, co sprowadza nas na warsztaty, jakie historie chcemy opowiedzieć oraz jakich narzędzi i wsparcia potrzebujemy.
-
Karolina Sakowicz – kuratorka i animatorka kultury, wieloletnia pracowniczka warszawskich instytucji m.in. Muzeum POLIN, gdzie odpowiadała za program działań kulturalnych i społecznych, TR Warszawa, w którym kierowała działem rozwoju publiczności, obecnie odpowiada za program projektów kulturalnych w Centrum Archiwistyki Społecznej.
11.30–12.00: Wprowadzenie do archiwistyki społecznej
Prowadząca: Adriana Kapała / Centrum Archiwistyki Społecznej
Podczas spotkania poznamy ideę i korzenie archiwistyki społecznej oraz możliwości, jakie daje założenie i prowadzenie archiwum społecznego. Pokażemy, jak CAS wspiera archiwa społeczne i jak z nimi współpracuje – skupimy się na tych archiwach, które działają w instytucjach kultury.
-
Adriana Kapała – historyczka i archiwistka. Koordynatorka edukacji i historii mówionej w Centrum Archiwistyki Społecznej. Wcześniej pracowała w Fundacji Ośrodka KARTA, gdzie m.in. koordynowała projekty historii mówionej. Od roku 2022 pełni funkcję wiceprezeski Polskiego Towarzystwa Historii Mówionej.
12.10–13.40: Historia mówiona
Prowadzący: Marcin Jarząbek / Uniwersytet Jagielloński
Uczestnicy i uczestniczki warsztatów dowiedzą się, po co i jak prowadzić wywiady historii mówionej. Zapoznamy się z kolejnymi etapami realizacji wywiadu: od pomysłu, poprzez postawienie pytań, aż po organizację spotkania z rozmówcą_czynią i w końcu – samą rozmowę.
-
Marcin Jarząbek – historyk i oralista, pracuje w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Oprócz historii mówionej interesuje się historią społeczną i kulturową XIX i XX wieku, pamięcioznawstwem, historią pojęć społeczno-politycznych i socjologią historyczną. Jest autorem książki „Legioniści i inni. Pamięć zbiorowa weteranów I wojny światowej w Polsce i Czechosłowacji okresu międzywojennego”. Lubi muzea, pociągi, góry, ser z kminkiem i teatr Járy Cimrmana.
14.00–15.00: Opowiedzieć instytucję
Prowadząca: Marta Madejska / Miastograf.pl
Na kolejnych warsztatach odpowiemy na pytanie, co warto wiedzieć, nim wyruszy się w teren zbierać historie mówione i materiały archiwalne. Porozmawiamy o tym, jak działać między twórczym, ale i niszczycielskim chaosem rzeczywistości a porządkiem archiwistyki oraz gdzie szukać klucza do pamięci instytucji (w jej kancelarii lub sekretariacie, a może w głowie pani Teresy?). Naszą dyskusję oprzemy na przykładzie projektu „Opowiedzieć Muzeum” z Muzeum Sztuki w Łodzi, a także na pytania i wątpliwościach uczestniczek_ków wydarzenia.
-
Marta Madejska – archiwistka społeczna, kwerendzistka, pisarka, redaktorka. Związana ze Stowarzyszeniem Topografie, w którym zajmuje się głównie projektami dotyczącymi archiwistyki społecznej i historii mówione – współtworząc Cyfrowe Archiwum Łodzian Miastograf. Autorka książki reportażowej „Aleja Włókniarek”, współautorka i redaktorka książek, m.in. „Proszę mówić dalej… Historia społeczna Muzeum Sztuki w Łodzi”. Zwolenniczka i propagatorka tezy, że uważne słuchanie jest supermocą. Pielęgnuje dwa koty, masę roślin i wiele analogowych sieci społecznych.
(przerwa obiadowa)
16.00–17.30: Jak pracować ze społecznością lokalną korzystając z metod archiwistyki społecznej?
Prowadząca: Ewelina Bartosik / Muzeum Warszawskiej Pragi
W czasie warsztatów dowiemy się, jak pozyskiwać materiały z prywatnych archiwów, interpretować rodzinne zdjęcia. Porozmawiamy też o prowadzeniu wywiadów oraz o ich twórczym wykorzystaniu. Prowadząca podzieli się także osobistymi doświadczeniami oraz przykładami pracy z archiwami społecznym.
-
Ewelina Bartosik – antropolożka kultury, trenerka, animatorka społeczna, badaczka. Realizowała wiele projektów animacyjnych i edukacyjnych. Ma doświadczenie we włączaniu kultury i sztuki do pracy ze społecznością i tożsamością miejsc. W Muzeum Warszawskiej Pragi realizuje działania zapraszające mieszkańców do bezpośredniej współpracy z muzeum oraz opracowuje wydarzenia towarzyszące wystawom czasowym. Laureatka Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej, którą otrzymała za działania na Woli wokół historii lokalnej i tożsamości osiedla Koło. Ich centralnym elementem były wspomnienia mieszkańców i mieszkanek.
Rozmowa w TR Warszawa
Po warsztatach serdecznie zapraszamy na otwartą dyskusję – rozmowę o tym, jak poprzez osobiste relacje historii mówionej można budować własną opowieść o przeszłości, zwłaszcza z perspektywy osób, których głosy nie były dotąd wystarczająco wysłuchane. Punktem wyjścia do dyskusji jest „Podręcznik do historii mówionej” autorstwa Marcina Jarząbka.
Spotykamy się w Sali Czarnej TR Warszawa w godz. 18.00–20.00!
Podczas rozmowy zostaną zaprezentowane fragmenty video wywiadów z pracownikami i pracownicami TR Warszawa zrealizowane przez aktora Dobromira Dymeckiego.
W romowie udział biorą: Dobromir Dymecki (TR Warszawa), Marcin Jarząbek (Uniwersytet Jagielloński), Adriana Kapała (Centrum Archiwistyki Społecznej), Marta Madejska (Miastograf.pl).
Wstęp wolny
Ta strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w ustawieniach przeglądarki. Zobacz naszą politykę prywatności.