Kto opowie naszą historię? | rozmowa w TR Warszawa
Zapraszamy na rozmowę o roli i znaczeniu historii mówionej i archiwistyki społecznej w dokumentowaniu historii mało znanych lub pomijanych.
Kto do tej pory wysłuchał historii garderobianej, lesbijki, która zdecydowała się na wyjazd z Polski, pracownicy łódzkiej fabryki, robotnika z warszawskiej Woli – i zapisał je dla innych?
Zastanowimy się, w jaki sposób relacje historii mówionej i wzajemne słuchanie swoich opowieści może wzmacniać grupy zawodowe i mniejszościowe czy lokalne społeczności. Sprawdzimy, jak cel ten realizowany jest w archiwach społecznych – oddolnych inicjatywach na rzecz zapisywania historii. Porozmawiamy o tworzeniu przestrzeni, w której wybrzmiewają głosy dotychczas niewysłuchane.
Punktem wyjścia do dyskusji jest „Podręcznik do historii mówionej” autorstwa Marcina Jarząbka – pierwsza tego typu publikacja w języku polskim dla wszystkich, którzy chcą nagrywać, zapisywać, utrwalać i gromadzić opowieści.
Podczas rozmowy zostaną zaprezentowane fragmenty video wywiadów z pracownikami i pracownicami TR Warszawa zrealizowane przez aktora Dobromira Dymeckiego.
W rozmowie udział wezmą Marcin Jarząbek (Uniwersytet Jagielloński), Marta Madejska (Miastograf.pl), Dobromir Dymecki (TR Warszawa), Adriana Kapała (Centrum Archiwistyki Społecznej), a poprowadzi ją dziennikarka i reporterka Aleksandra Boćkowska.
Aleksandra Boćkowska – dziennikarka, redaktorka, reporterka i autorka książek reporterskich m.in. „To wszystko nie zrobi się samo. Rozmowy na zapleczu kultury” .
Marcin Jarząbek – historyk i oralista, pracuje w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Oprócz historii mówionej interesuje się historią społeczną i kulturową XIX i XX wieku, pamięcioznawstwem, historią pojęć społeczno-politycznych i socjologią historyczną. Jest autorem książki Legioniści i inni. Pamięć zbiorowa weteranów I wojny światowej w Polsce i Czechosłowacji okresu międzywojennego (2017). Lubi muzea, pociągi, góry, ser z kminkiem i teatr Járy Cimrmana.
Adriana Kapała – historyczka i archiwistka. Koordynatorka edukacji i historii mówionej w Centrum Archiwistyki Społecznej. Wcześniej pracowała w Fundacji Ośrodka KARTA, gdzie m.in. koordynowała projekty historii mówionej. Wiceprezeska Polskiego Towarzystwa Historii Mówionej. W latach 2017-2020 Członkini Zarządu Stowarzyszenia Lambda Warszawa, gdzie koordynowała dział kultury i budowania społeczności, a także prowadziła Archiwum Lambdy. Od 2023 roku zasiada w Radzie Programowej powstającego QueerMuzeum.
Marta Madejska – archiwistka społeczna, kwerendzistka, pisarka, redaktorka. Związana ze Stowarzyszeniem Topografie, w którym zajmuje się głównie projektami dotyczącymi archiwistyki społecznej i historii mówione – współtworząc Cyfrowe Archiwum Łodzian Miastograf. Autorka książki reportażowej „Aleja Włókniarek”, współautorka i redaktorka książek, m.in. „Proszę mówić dalej… Historia społeczna Muzeum Sztuki w Łodzi”. Zwolenniczka i propagatorka tezy, że uważne słuchanie jest supermocą. Pielęgnuje dwa koty, masę roślin i wiele analogowych sieci społecznych.
Dobromir Dymecki – aktor filmowy, serialowy i teatralny na stałe związany z teatrem TR Warszawa. Autor wywiadów z osobami pracującymi w TR Warszawa i wideo-performansu „Ludzie opowiadają cuda”, który pokazywał teatr w poprzez osobiste, intymne historie osób w nim zatrudnionych.
Ta strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w ustawieniach przeglądarki. Zobacz naszą politykę prywatności.