Społeczne Archiwum Drzew dokumentuje obecnie istniejące drzewa oraz wzajemne relacje pomiędzy ludźmi a lokalną przyrodą, a także integruje lokalne społeczności wokół historii miejsca. Ma charakter partycypacyjny, przyczynia się do budowania większej świadomości o roli drzew oraz zabiega o ich ochronę, szczególnie drzew sędziwych i o znaczeniu kulturowym.
Materiały związane są Poznaniem oraz innymi miastami, pochodzą głównie z XX i początku XXI w., a także zawierają odnośniki do map historycznych od XVIII w. Zasób obejmuje ok. 100 fotografii, map, rysunków, kart drzew oraz książki na temat historii Poznania i założeń historycznych. Więcej o idei archiwum: https://kulturaupodstaw.pl/madrosc-plynie-z-drzew/
Społeczne archiwum Strzeszyna i okolic zawiera materiały związane ze Strzeszynem – peryferyjnym osiedlem Poznania, które do 1940 r. było wsią – oraz sąsiednimi terenami, których historia związana jest z wczesnym osadnictwem, zespołami dworsko-folwarcznymi czy okresem II wojny światowej. Archiwum ma na celu zachowanie informacji o dawnych miejscach, relacjach i ludziach dla przyszłych pokoleń oraz integrację mieszkańców osiedla, które funkcjonuje w świadomości jako Strzeszyn Stary, Grecki, Literacki, Poetycki lub Wojskowy. Archiwum gromadzi fotografie, wspomnienia oraz mapy. Materiały pochodzą z XX i początku XXI w.