W zbiorach pracowni znajduje się ponad 9500 książek i folderów, ok. 1600 map, ok. 1700 maszynopisów, rękopisów i druków ulotnych, a także czasopisma, zdjęcia, proporczyki, plakietki, znaczki okolicznościowe, odznaki i multimedia.
Archiwum społeczne Regionalnej Pracowni Krajoznawczej PTTK przy Oddziale Regionalnym PTTK w Gdańsku
Podmiot prowadzący archiwum
Pracownia aktywnie włącza się we wszystkie prace programowe Oddziału Regionalnego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Gdańsku, zarówno merytorycznie, jak i organizacyjnie, przygotowując m.in. wojewódzki finał Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego, Ogólnopolski Młodzieżowy Konkurs Krajoznawczy „Poznajemy Ojcowiznę”, wojewódzki zlot Szkolnych Klubów Krajoznawczo-Turystycznych (SKKT), Pomorski Konkurs Krasomówczy PTTK, wojewódzki zlot pieszy i zlot działaczy ochrony przyrody, Centralny Zlot Krajoznawców (CZAK), szkolenia, kursy oraz wycieczki szkoleniowe komisji turystyki kwalifikowanej.
Działalność Regionalnej Pracowni Krajoznawczej PTTK w Gdańsku jest ukierunkowana na edukację dzieci i młodzieży, współpracę z opiekunami SKKT, przewodnikami, instytucjami i placówkami kulturalnymi. Pracownia gromadzi zbiory o tematyce krajoznawczej, głównie dotyczące województwa pomorskiego, w tym książki, foldery, czasopisma, mapy i zbiory specjalne, które udostępnia na miejscu. Udziela informacji krajoznawczo-turystycznych, również na temat działalności i historii PTTK. Przy pracowni funkcjonuje Wydawnictwo Pomorskie.