Przejdź do treści
przejdź do bazy archiwów

Biblioteka Publiczna im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sępólnie Krajeńskim

instytucja samorządowa, biblioteka

Biblioteka brała udział w projekcie „Cyfrowe Archiwa Tradycji Lokalnej” (archiwa.org/catl) od 2011 r. Stanowiło to naturalną konsekwencję wcześniejszych działań biblioteki, np. zorganizowanej przez nią w 1994 r. wystawy „Sępólno Krajeńskie w starych dokumentach”, która rozbudziła zainteresowanie historią lokalną. W ramach projektu CATL przy bibliotece powstało jej własne archiwum, pozyskujące, opracowujące i udostępniające archiwalia związane z dziejami miasta i okolic. Wybrane materiały prezentowane są na stronie internetowej biblioteki, stronie internetowej archiwum oraz w Bibliotece Cyfrowej CATL. Do października 2016 r. udało się udostępnić na stronie niemal 2400 archiwaliów i praca ta jest kontynuowana. Od samego początku w powstanie i prowadzenie archiwum zaangażowane były Grażyna Kędzierska (dyrektor biblioteki) i Elżbieta Skibińska (bibliotekarz). W maju 2011 r. bibliotekarze przeszli specjalistyczne szkolenia prowadzone przez Fundację Ośrodka KARTA (z pozyskiwania zbiorów, metodologii opracowania, zagadnień prawnoautorskich, nagrywania relacji, pracy z plikami cyfrowymi i obsługi strony internetowej), a następnie zainicjowali i zorganizowali gromadzenie i publikowanie w internecie regionalnych źródeł historycznych – świadectw życia codziennego i niecodziennego. Zaktywizowali mieszkańców wsi, miast i miasteczek do: przeszukiwania domowych szuflad i archiwów, zbierania i opisywania fotografii i dokumentów. Prowadzenie Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej w istotny sposób wpłynęło na realizację jednej z wielu bibliotecznych misji, jaką jest zachowanie pamięci o historii małej ojczyzny i jej mieszkańców.
przejdź do kontaktu

Archiwum Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej

Na zasób składają się kolekcje osób prywatnych i instytucji (szkoły, urząd miasta w Sępólnie). Zbiory dotyczą historii Sępólna Krajeńskiego i okolic. Poza pojedynczymi przypadkami pochodzą one z XIX i XX w. (z przewagą materiałów z ubiegłego stulecia). O ile zakres geograficzny jest tutaj ograniczony do niewielkiego, wyraźnie określonego obszaru, o tyle zakres tematyczny archiwaliów zgromadzonych w archiwum jest dosyć szeroki. Obejmuje on m.in. materiały biograficzne związane z mieszkańcami Sępólna i okolic, a także historię kościoła, instytucji, szkolnictwa, administracji czy przedsiębiorczości. Zasób dzieli się na tradycyjny oraz cyfrowy. Na zasób tradycyjny składają się kolekcje Agnieszki i Maksymiliana Kasprowiczów, Janiny i Andrzeja Komierowskich, Leonarda Rzepińskiego oraz niewielka ilość archiwaliów będących w posiadaniu biblioteki (łącznie ok. 7,5 tys. archiwaliów, w większości fotografie). Zasób cyfrowy (ok. 1600 archiwaliów) niemal w całości stanowią kopie cyfrowe fotografii oraz pocztówek.
XIX wiek historia lokalna fotografia

Rodzaje zbiorów

fotografie, wspomnienia, kartografia, ikonografia, dokumenty osobiste, dokumenty życia społecznego, dokumentacja aktowa, filatelistyka

Sposoby pozyskiwania

Archiwum pozyskuje zbiory poprzez: darowizny, zakupy, współpracę z kolekcjonerami, bezpośredni kontakt z osobami prywatnymi oraz instytucjami.

Sposoby udostępniania

na miejscu, w internecie

Kontakt

Dni i godziny pracy archiwum

Poniedziałek 12.00─20.00

wtorek 9.00─17.00

środa 9.00─20.00

czwartek

piątek 9.00─17.00

Adres

ul. Wojska Polskiego 22

89-400 Sępólno Krajeńskie

Polska