Zadaniem Archiwum Cyfrowego „Wojtkuszki” jest scalenie zbioru rozproszonego na skutek wydarzeń historycznych pomiędzy Polską, Litwą, Białorusią i Rosją. W skład zbioru wchodzi ok. 200 tysięcy obiektów zinwentaryzowanych na Litwie oraz nieznana liczba obiektów będących w posiadaniu Muzeum Regionalnego w Grodnie (Białoruś), o których digitalizację cyfrową stara się fundacja. Ponadto w posiadaniu fundacji znajduje się 250 obiektów oryginalnych i kilkaset kopii cyfrowych obiektów pozyskiwanych od osób prywatnych.
Archiwum Kossakowskich zgromadzone w Wojtkuszkach obejmuje m.in. ok. 8 tysięcy fotografii, listy, akta, papirusy, starodruki, bezcenne materiały genealogiczne, epitafia i bilety wizytowe. Zbiory pozyskiwane są poprzez prowadzenie licznych kwerend na Litwie, nielicznych na Białorusi i w Rosji. Granice chronologiczne zasobu obejmują lata 1350–1926.
Podmiot prowadzący archiwum
Fundacja została powołana w 2008 r. przez Zofię Kossakowską-Szanajcę, córkę prof. Jana Kossakowskiego, w celu udostępniania spuścizny duchowej i materialnej, na którą składa się dziedzictwo Kossakowskich z Wojtkuszek. Fundacja prowadzi Archiwum Cyfrowe „Wojtkuszki”. Jej głównym celem jest pozyskiwanie i digitalizacja historycznych zbiorów Biblioteki, Galerii i Atelier Fotograficznego „Wojtkuszki”.
Digitalizacja zasobów przechowywanych na Litwie i Białorusi, a także dalsze poszukiwania i cyfryzacja archiwaliów będących w posiadaniu osób prywatnych, instytucji kultury oraz archiwów rosyjskich, pozwoliłyby przywrócić bezcenne obiekty przestrzeni publicznej i kulturze Polski bez naruszania spornych praw własności Biblioteki Narodowej w Wilnie czy Muzeum Narodowego w Kownie, których ochrona jest priorytetem polityki zagranicznej Litwy (np. oryginalny zbiór 6 tysięcy fotografii, w tym Warszawy z końca XIX w. lub zasoby epistolograficzne, np. korespondencja z Balzakiem, Zolą, Puszkinem).
Równolegle z digitalizacją (np. we współpracy z Instytutem Sztuki PAN) fundacja prowadzi badania naukowe, których celem jest zrozumienie sensu i kontekstu opracowywanych dokumentów. Wyniki tych badań, w postaci artykułów naukowych, ukazują się na stronie fundacji. Organizacja stoi obecnie przed trzema wyzwaniami: standaryzacją inwentarza Archiwum Cyfrowego, specjalistycznym oprogramowaniem oraz finansowaniem pozyskiwania, opracowywania i digitalizacji.