Zbiory udostępniane są na stronie internetowej Wirtualnego Muzeum Kresy-Syberia i dotyczą historii Polaków w XX w., w tym życia na Kresach Wschodnich, pod okupacją niemiecką i sowiecką, w czasie II wojny światowej i bezpośrednio po jej zakończeniu (dodatkowo przedstawiona jest historia polskich Kresów Wschodnich w wiekach poprzednich). Dokumentują one losy obywateli polskich zarówno na terenach okupowanych w czasie II wojny światowej, jak i na uchodźstwie.
Podzielone na bloki tematyczne archiwum zawiera ponad 13 tysięcy fotografii, ponad 700 wywiadów z Polakami ocalałymi z represji utrwalonych w formie wideoklipów oraz relacje audio, nagrania archiwalne, teksty historyczne i fragmenty wspomnień pisanych.
Zamieszczone na stronie internetowej fotografie pochodzą z kolekcji osób prywatnych oraz organizacji państwowych i pozarządowych, w tym Archiwum Akt Nowych i Centralnego Archiwum Wojskowego w Warszawie, Fundacji Ośrodka KARTA, Instytutu Józefa Piłsudskiego oraz Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie, Stowarzyszenia Memoriał w Moskwie oraz z publikacji książkowych.