Fotografie w archiwach społecznych | Cykl webinarów
Zapraszamy do udziału w cyklu webinarów poświęconych fotografiom w archiwach społecznych! Dla wielu osób przygoda z archiwistyką społeczną rozpoczyna się właśnie od fotografii – znalezionej na strychu lub w szufladzie czy też przekazanej przez członków i członkinie danej społeczności. Każda fotografia to kawałek historii – fragmenty wspomnień pokoleń, które zasługują na zachowanie i reinterpretację.
Zdjęcia są jednym z najczęściej gromadzonych materiałów archiwalnych. Archiwistki społeczne i archiwiści społeczni wykonują szereg działań, dzięki którym zyskują one nowe życie. W trakcie cyklu webinariów omówimy różne aspekty pracy z archiwalnymi fotografiami. Prowadzący i prowadzące podzielą się swoimi doświadczeniami oraz dobrymi praktykami związanymi z pracą ze zdjęciami.
Cykl rozpoczniemy od historii fotografii, co pozwoli uczestnikom i uczestniczkom lepiej zrozumieć kontekst i charakterystykę zbiorów społecznych. Kolejne odcinki poświęcone będą zagadnieniom dotyczącym pozyskiwania, przechowywania oraz wykorzystania archiwalnych fotografii w projektach kulturalnych, a także w tworzeniu książek fotograficznych.
Nasze spotkania mają na celu nie tylko edukację, ale także inspirowanie do aktywnego działania w obszarze archiwistyki społecznej. Webinary poprowadzą zaproszeni eksperci i ekspertki z różnych dziedzin: osoby zawodowo związane z fotografią, doświadczeni archiwiści społeczni i archiwistki społeczne, a także pracowniczki Centrum Archiwistyki Społecznej.
Wszystkie webinary będą tłumaczone na Polski Język Migowy (PJM), aby zapewnić dostęp do wiedzy jak najszerszej grupie odbiorców i odbiorczyń.
Spotkania będą odbywać się na platformie Clickmeeting. Zapisy na każde z wydarzeń prowadzone będą przez formularz Google, udostępniony na naszej stronie.
HARMONOGRAM WEBINARÓW
-
Historia fotografii – Karolina Puchała-Rojek
18.11.2024 r. godz. 18.00 – I część
25.11.2024 r. godz. 18.00 – II częśćJak zmieniała się fotografia – jej technika, technologia, wykorzystanie i rozumienie? Jak znajomość użytkowania fotografii i aparatów fotograficznych pozwala lepiej zrozumieć, obiekty gromadzone przez archiwa społeczne? Na te pytania będziemy szukać odpowiedzi podczas pierwszych dwóch spotkań.
-
Jak pozyskiwać fotografie do archiwum społecznego – Małgorzata Pankowska-Dowgiało, Łukasz Jakubowski
5.12.2024r. godz. 18.00Porozmawiamy o tym, jak przygotować się do zbierania archiwalnych fotografii od społeczności – na co zwrócić uwagę, jakie przygotować dokumenty, które będą śladem po przekazaniu fotografii i zbiorem ważnych informacji o przekazanych obiektach. Skupimy się na tym, o co zapytać darczyńcę i co dalej zrobić z zebranymi archiwaliami.
-
Jak przechowywać i zabezpieczać archiwalne fotografie – Monika Supruniuk
13.01.2025 r. godz. 18.00Przedstawimy dobre praktyki i zasady związane z przechowywaniem i zabezpieczaniem archiwalnych fotografii. Omówimy je na konkretnych przykładach, z którymi mogą spotkać się zarówno archiwiści społeczni i archiwistyki społeczne, jak i wszystkie osoby posiadające archiwalne fotografie. Zastanowimy się, co zrobić, aby nasze zbiory przetrwały jak najdłużej.
-
Jak prezentować archiwalne fotografie? Książka, wystawa, czyli edycja i sekwencja – Joanna Kinowska
22.01.2025 r. godz. 18.00Podczas webinaru porozmawiamy o tym, jak prezentować archiwalne fotografie. Opowiemy o wystawach i stronach www, a najwięcej uwagi poświęcimy budowaniu narracji w książce fotograficznej. Pokażemy czym jest edycja i sekwencja, jak ją prowadzić i jakimi narzędziami najlepiej to zrobić. Na koniec omówimy proces powstawania publikacji.
-
Jak wykorzystać archiwalne fotografie w projektach artystycznych i kulturalnych – Agata Bujnowska
29.01. 2025 godz. 18.00Pokażemy różnorodne przykłady projektów artystycznych i kulturalnych, dla których punktem wyjścia były archiwalne fotografie. Zainspirujemy się do działania, podpowiemy, jaki potencjał niosą ze sobą archiwalne fotografie i jak włączać w swoje działania lokalną społeczność.
Poznaj osoby prowadzące webinary
Agata Bujnowska – z wykształcenia historyczka sztuki, w Centrum Archiwistyki Społecznej jest koordynatorką projektów kulturalnych. Animatorka kultury, fotoedytorka wydawnictw książkowych, edukatorka. Ma wieloletnie doświadczenie w pracy z archiwalnymi fotografiami (zdobyte m.in. w Fundacji Ośrodka KARTA), w organizacji wystaw, przygotowywaniu publikacji i innych projektów upowszechniających wiedzę o kulturze i historii. Autorka szkoleń m.in. z zakresu opracowywania i interpretacji fotografii.
Łukasz Jakubowski – bibliotekarz, regionalista i archiwista. Pracownik Biblioteki Publicznej im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sępólnie Krajeńskim, gdzie prowadzi Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej (CATL). Autor trzech książek oraz blisko 200 artykułów w prasie i publikacjach zbiorowych, popularyzujących dzieje Sępólna Krajeńskiego i okolic. Pomysłodawca i koordynator kilku projektów wykorzystujących zbiory zgromadzone w CATL, między innymi „Komierowscy. Wszystkie drogi prowadzą do domu” (2018), „Franciszek i Emanuel Grudzińscy – budowniczowie polskiego Sępólna w okresie II RP” (2019) oraz „Dziesięć na sześć” (2022).
Joanna Kinowska – historyk sztuki specjalizująca się w fotografii. Niezależna kuratorka, fotoedytorka, autorka i fotografka. Pracuje w Służewskim Domu Kultury jako kierowniczka ds. edukacji kulturalnej. Bywa jurorką konkursów, recenzentką przeglądów portfolio. Prowadzi warsztaty dla profesjonalistów „Myślenie fotografią”. Założycielka bloga „Miejsce fotografii”. Współpracuje z Przekrój.pl, Fotopolis, Digital Camera Polska oraz Kwartalnikiem Fotografia. Wykłada „Historię fotografii” w Warszawskiej Szkole Fotografii. Współorganizatorka konkursu Fotograficzna Publikacja Roku. Członkini RAV.A Stories.
Małgorzata Pankowska-Dowgiało – historyczka i archiwistka. W latach 2014–2020 pracowała w Fundacji Ośrodka KARTA najpierw jako archiwistka, następnie kierowniczka Archiwum Fotografii. Od 2020 roku – w Centrum Archiwistyki Społecznej (CAS), obecnie jako pełnomocniczka dyrektorki CAS ds. edukacji i wsparcia archiwów społecznych. Jest autorką wielu szkoleń i materiałów edukacyjnych dotyczących prowadzenia archiwum społecznego, w tym redaktorką „Podręcznika dla archiwistów społecznych”, wydanego przez CAS (Warszawa 2023).
Karolina Puchała-Rojek – historyczka sztuki i fotografii, kierowniczka Centrum Fotografii Muzeum Warszawy, autorka tekstów z historii fotografii polskiej, kuratorka i współkuratorka wystaw o fotografii m.in. w Muzeum Warszawy („Błysk, mat, kolor. Fotografia i Warszawa lat 90.” 2022), w Zachęcie („Polska na eksport”, z Martą Przybyło, 2019), Muzeum Narodowym w Warszawie („Fotorelacje. Wojna 1920”, 2020) redaktorka książek fotograficznych (m. in. „Albumy fotografki. Zofia Chomętowska” czy „Anaklasis” ze zdjęciami Marka Piaseckiego (2018). Współzałożycielka i przez sześć lat prezeska Fundacji Archeologia Fotografii, koordynatorka międzynarodowych projektów poświęconych ochronie archiwów fotograficznych (m.in. „Długie życie fotografii”).
Monika Supruniuk – doktorka specjalizująca się w konserwacji i restauracji dzieł sztuki, zwłaszcza materiałów fotograficznych i filmowych, od lat współpracuje z instytucjami kultury oraz organizacjami pozarządowymi, realizując projekty digitalizacyjne i konserwatorskie. Jej doświadczenie obejmuje konserwację i przygotowanie do digitalizacji archiwaliów i dzieł sztuki, w tym materiałów filmowych na podłożu azotanowym (nitro) oraz historycznych fotografii. Od 2009 roku związana z Filmoteką Narodową-Instytutem Audiowizualnym, gdzie kierowała działem konserwacji i archiwizacji zbiorów. Od 2011 roku jest także wykładowczynią na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Prowadzi warsztaty i szkolenia z zakresu ochrony i zbiorów archiwalnych, w szczególności audiowizualnych oraz fotografii. Laureatka stypendiów, w tym „Młoda Polska” oraz stypendium dla wybitnych młodych naukowców.
Ta strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w ustawieniach przeglądarki. Zobacz naszą politykę prywatności.