„Podręcznik do historii mówionej” – nowa publikacja CAS!
Z wielką radością prezentujemy „Podręcznik do historii mówionej” autorstwa Marcina Jarząbka! To pierwsza tego typu książka w języku polskim i jednocześnie publikacja wyczekiwana w gronie osób zajmujących się historią mówioną. Jako Centrum Archiwistyki Społecznej cieszymy się, że jesteśmy jej wydawcą!
Jak pisze sam autor, „To książka o tym, co się dzieje, gdy spotykają się dwie osoby i jedna z nich opowiada o swojej przeszłości”.
Co znajdziemy w podręczniku?
W ostatnich latach w Polsce nagrywanie wywiadów stało się niezwykle popularne. Nagrywają osoby związane z archiwami społecznymi, muzeami, bibliotekami i ośrodkami kultury – dzięki zgromadzonym relacjom budują swoją opowieść o przeszłości i animują wokół niej społeczność. Nagrywają też oczywiście badacze i badaczki oraz studenci i studentki – wywiad historii mówionej staje się dla nich niezwykłym źródłem do badań nad pamięcią, emocjami, doświadczaniem i przeszłością.
Do tej pory jednak nie powstał podręcznik, który systematyzowałby wiedzę o historii mówionej. To dla nas wielka radość, że jako Centrum Archiwistyki Społecznej mogliśmy wydać to potrzebne i wyczekiwane opracowanie.
Z podręcznika Marcina Jarząbka dowiemy się, jakie są korzenie historii mówionej oraz jak działa ludzka pamięć. Nauczymy się, jak przygotować się do rozmowy i jak ją przeprowadzić, a później w jaki sposób zarchiwizować, opracować i udostępnić nagranie. Wreszcie, będziemy mogli zastanowić się, w jaki sposób można interpretować wywiady oraz do jakich działań (animacyjnych, artystycznych) można z nich korzystać.
Jak zdobyć własny egzemplarz?
„Podręcznik do historii mówionej” autorstwa Marcina Jarząbka to publikacja darmowa.
Osoby, które chciałyby otrzymać podręcznik dla siebie lub swojej instytucji, prosimy o wypełnienie krótkiego formularza do wysyłki. Prosimy też o przeczytanie regulaminu, który szczegółowo omawia kwestie organizacyjne naszej dystrybucji. Prosimy o poprawne wypełnienie formularza!
Czas realizacji wysyłki to około miesiąc od momentu wpłynięcia formularza; realizacja pierwszych wysyłek zacznie się po 6 listopada.
Pobierz podręcznik:
Co przed nami?
Serdecznie zapraszamy na dwa spotkania promocyjne książki: w Krakowie i Warszawie!
Spotkanie premierowe „Podręcznika do historii mówionej” odbędzie się w Krakowie, w gościnnych murach Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, macierzystej uczelni autora. W rozmowie pt. „Pomiędzy akademią a archiwistką społeczną. Po co nam historia mówiona?”, którą poprowadzi historyczka prof. Barbara Klich-Kluczewska, przyjrzymy się wielowątkowemu i dynamicznemu rozwojowi historii mówionej.
Zapraszamy 6 listopada o 18.00, wstęp wolny!
Z kolei 19 listopada zapraszamy do TR Warszawa, gdzie czekać będą na nas różne działania wokół historii mówionej pod wspólnym tytułem „Kto opowie naszą historię?”.
11.00–17.30
Warsztaty dla pracowniczek i pracowników instytucji kultury oraz osób związanych z instytucjami kultury o tym, jak oddolnie zapisywać historię instytucji, nagrywać relacje historii mówionej i działać ze społecznością wewnątrz i wokół instytucji korzystając z metod archiwistyki społecznej.
Warsztaty poprowadzą Ewelina Bartosik (Muzeum Warszawskiej Pragi), Adriana Kapała (Centrum Archiwistyki Społecznej), Marcin Jarząbek (Uniwersytet Jagielloński), Marta Madejska (Mistraograf.pl) i Karolina Sakowicz (Centrum Archiwistyki Społecznej).
Uwaga! Z powodu wyczerpania miejsc zapisy na warsztaty zostały zakończone! Dziękujemy za Wasze zainteresowanie.
18.00–20.00
Rozmowa o tym, jak poprzez osobiste relacje historii mówionej można budować własną opowieść o przeszłości, zwłaszcza z perspektywy osób, których głosy nie były dotąd wystarczająco wysłuchane. Punktem wyjścia do dyskusji jest „Podręcznik do historii mówionej” autorstwa Marcina Jarząbka.
Podczas rozmowy zostaną zaprezentowane fragmenty video wywiadów z pracownikami i pracownicami TR Warszawa zrealizowane przez aktora Dobromira Dymeckiego.
W romowie udział biorą: Dobromir Dymecki (TR Warszawa), Marcin Jarząbek (Uniwersytet Jagielloński), Adriana Kapała (Centrum Archiwistyki Społecznej), Marta Madejska (Miastograf.pl).
Rozmowa będzie tłumaczona na Polski Język Migowy.
Wstęp wolny!
Kim jest autor książki?
Marcin Jarząbek to historyk i oralista, pracuje w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Oprócz historii mówionej interesuje się historią społeczną i kulturową XIX i XX wieku, pamięcioznawstwem, historią pojęć społeczno-politycznych i socjologią historyczną. Jest autorem książki Legioniści i inni. Pamięć zbiorowa weteranów I wojny światowej w Polsce i Czechosłowacji okresu międzywojennego (2017). Lubi muzea, pociągi, góry, ser z kminkiem i teatr Járy Cimrmana.
„Podręcznik do historii mówionej”
Autor: Marcin Jarząbek
Redakcja językowa: Tomasz Karpowicz (Farfunia)
Korekta językowa: Hanna Kękuś
Projekt graficzny i skład: kilku.com (Idalia Smyczyńska, Robert Zając)
Koordynacja wydawnicza: Karolina Andrzejewska-Batko, Hanna Kękuś
Współpraca: Adriana Kapała, Joanna Łuba
Recenzenci: prof. Jerzy Kochanowski, dr hab. Joanna Wawrzyniak, prof. UW
Tekst publikacji dostępny na licencji Creative Commons w wersji „Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe” (CC BY-SA 4.0).
Ta strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w ustawieniach przeglądarki. Zobacz naszą politykę prywatności.