Podcast “Arka Dąbrowskich” Katarzyny Sztop-Rutkowskiej
Zapraszamy do wysłuchania pierwszego podcastu, który powstał w ramach trzeciej edycji programu “Małe ojczyzny”. Podcast poświęcony jest odnalezionej cudem kolekcji fotografii Bolesława Augustisa i jej opiekunom, Urszuli i Grzegorzowi Dąbrowskim.
Poznajcie fascynującą historię z Białegostoku. Historię, w której wątki przedwojenne splatają się z tymi całkiem współczesnymi. To opowieść o odnalezionej kolekcji tysięcy fotografii Bolesława Augustisa, o życiu Białegostoku pod koniec lat 30. XX wieku oraz o rodzinnej pasji Urszuli i Grzegorza Dąbrowskich, którzy od dwóch dekad angażują się w pracę nad kolekcją Augustisa, a zarazem – w ocalanie historii swojego miasta. Jak słyszymy w podcaście, “ratują pamięć o Białymstoku. Kolorowym, różnorodnym, wieloetnicznym, wielokonfesyjnym, bogatym, biednym, brzydkim, pięknym, z fakturą, zapachem. Prawdziwym.”
Podcast dokumentalny “Arka Dąbrowskich” powstał w ramach III edycji projektu “Małe ojczyzny”. Autorka – Katarzyna Sztop-Rutkowska – jest jedną z jego dwóch finalistek, wybranych spośród kilkudziesięciu osób z całej Polski, które wiosną ubiegłego roku zgłosiły do nas swoje pomysły na audycje. W ciągu ostatnich miesięcy przeszła z nami przez kolejne etapy tworzenia podcastu, m.in. biorąc udział w dwudniowych warsztatach prowadzonych przez Torbę Reportera i Podcastera, poznając tajniki pracy z rejestratorem dźwięku, układając scenariusz, spotykając się z rozmówcami, montując nagrany materiał i tworząc spajającą całość narrację. W tym procesie wspierały ją merytorycznie i realizacyjnie mentorki – Hanna Bogoryja-Zakrzewska (Torba Reportera i Podcastera) i Karolina Anna Kuta.
Jesteście ciekawi efektu? Usiądźcie wygodnie na pół godziny… i koniecznie posłuchajcie podcastu na kanale „Historie do słuchania. Podcast Centrum Archiwistyki Społecznej”
Premiera podcastu drugiej finalistki programu – Katarzyny Solińskiej z Krosna – już 24 stycznia. Śledźcie informacje na naszej stronie internetowej i na naszym profilu na Facebooku!
Opieka merytoryczna: Hanna Bogoryja-Zakrzewska (Torba Reportera i Podcastera) i Karolina Anna Kuta
Koordynacja projektu: Agata Bujnowska (CAS)
Opieka na projektem: Karolina Sakowicz (CAS)
W grafice zostało wykorzystane zdjęcie Lizy Katz z 1936 roku. Fot. Bolesław Augustis / albom.pl.
Ta strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w ustawieniach przeglądarki. Zobacz naszą politykę prywatności.