Głos przeszłości
Wprowadzenie do historii mówionej
16 grudnia 2021 swoją premierę miała nasza najnowsza publikacja „Głos przeszłości”. To pierwszy, polski przekład kanonicznej książki „The Voice of the Past” napisanej przez historyków, badaczy i praktyków historii mówionej, Paula Thompsona i Joanny Bornat.
Co stanowi istotę metody historii mówionej jako źródła wiedzy? Jakie są jej relacje z innymi dyscyplinami? Jak przygotować się do rozmów i w jaki sposób prezentować ich efekty? Publikacja „Głos przeszłości” odpowiada na te i wiele innych pytań. Zawiera też przegląd inspirujących projektów wykorzystujących nagrania historii mówionej realizowanych w różnych zakątkach świata.
To obowiązkowa lektura dla wszystkich, którzy już zajmują się historią mówioną. Dla pozostałych może stanowić świetną zachętę do rozpoczęcia tej przygody. „Chcieliśmy, aby ta książka miała charakter zarówno praktyczny, jak i filozoficzny. […] Przedstawiamy obszerny przegląd głównych cech historii mówionej i narracji biograficznych oraz ich roli społecznej i historycznej, korzeni, rozwoju i popularyzacji na całym świecie, ich miejsca w szerszym ruchu na rzecz badania pamięci (memory movement), wreszcie – kwestii dotyczących natury pamięci jako źródła danych i jej związków z poczuciem «ja», doświadczeniem i tożsamością” ― napisali we wstępie Paul Thompson i Joanna Bornat.
Premiera książki w formie dyskusji odbyła się w formie hybrydowej w Domu Spotkań z Historią i online, 16 grudnia 2021 o godz. 18.00. W spotkaniu wzięli udział autorzy Paul Thompson i Joanna Bornat oraz redaktorzy polskiego wydania Marta Kurkowska-Budzan i Dominik Czapigo. Dyskusję poprowadziła dziennikarka Justyna Dżbik-Kluge.
Rozmowę można obejrzeć na naszym Facebooku.
Partnerem publikacji jest Ośrodek KARTA.
Ta strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w ustawieniach przeglądarki. Zobacz naszą politykę prywatności.