Sztuka opowiadania – możliwości, pożytki, przestrzenie
Zapraszamy na wakacyjne spotkanie pt. „Sztuka opowiadania – możliwości, pożytki, przestrzenie”, które poprowadzi Małgorzata Litwinowicz. Odbędzie się ono 7 lipca w godzinach 15.00–16.00 na platformie ClickMeeting.
Zapisy prowadzone są przez formularz Google. Uczestnicy webinaru otrzymają link 7 lipca rano.
– Współczesnej sztuki opowiadania, zwanej storytellingiem, nie należy kojarzyć jedynie z opowieściami dla dzieci czy sięganiem do przeszłości. Opowieść to sztuka porządkowania zdarzeń i nadawania znaczenia własnemu doświadczeniu. „Opowiedz historię / Opowiem Wam historię” jest bardzo aktualnym wezwaniem do sensownego mówienia i uważnego słuchania, do spotkania i budowania wspólnej przestrzeni. Storytelling jest autonomiczną praktyką artystyczną, ale jest też dziś wykorzystywany w bardzo różnych działaniach edukacyjnych i animacyjnych: opowieść nadaje życie muzealnym eksponatom, przydaje się w pracy z historią lokalną, sprawdza się w edukacji polonistycznej – bo to wielka przyjemność przypomnieć sobie, że tekst jest opowieścią; jest znakomitą metodą pracy z seniorami, którzy są często spragnieni możliwości opowiedzenia historii własnego życia i niezwykle otwarci na słuchanie; niezastąpiona w pracy z dziećmi, bywa wdzięczną alternatywą w działaniach szkolnego teatru. Sztuka opowiadania otwiera przestrzeń dialogu, bo pozwala wybrzmiewać bardzo różnym głosom w tej samej przestrzeni; łączy się z osobistym doświadczeniem, a jednocześnie pozwala mu się przeglądać w wielkich tekstach tradycji i literatury. Jest naturalna i pełna prostoty, wykorzystuje słowo jako medium. Łączy się chętnie z innymi środkami i technikami: gestem, obrazem, muzyką. Jest niewymagająca, nie potrzebuje wielkiej sceny, wystarczy jej szkolna biblioteka, a nawet podwórko. Jest niedroga, mobilna, ciekawa nowych miejsc i sytuacji. Stara, ciągle młodnieje; świetnie odnajduje się w naszych czasach, podobno zupełnie już obrazkowych – mówi o sztuce opowiadania Małgorzata Litwinowicz.
W czasie spotkania prowadząca dotknie najważniejszych wymiarów pracy z opowieścią, wyjaśniając:
-
czym różni się opowieść na żywo od odtwarzanego z pamięci tekstu,
-
czym jest kompozycja ustnej opowieści,
-
gdzie współczesny opowiadacz może szukać źródeł i inspiracji (od opowieści tradycyjnej do tekstu prasowego),
-
czym jest sytuacja opowiadania, jak ją budować, czym różni się od teatralnego spektaklu.
dr hab. Małgorzata Litwinowicz – opowiadaczka, historyczka kultury polskiej XIX wieku, lituanistka, animatorka kultury. Zajmuje się problematyką polskiej nowoczesności, w szczególności kwestiami związanymi z przemianami medialnymi i wynalazczością. Jest adiunktem w Instytucie Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie kieruje pracami międzyzakładowego Zespołu Kultury XIX wieku. Jest autorką książek i współredaktorką tomów zbiorowych, m.in. publikacji „Opowiedziane. Historia mówiona w praktykach humanistycznych” (2018). W ostatnich latach zrealizowała widowiska narracyjne łączące tradycyjną sztukę opowiadania, literaturę i źródła historyczne: „Sól ziemi. Obywatele 1918” oraz „Opowieść Jakubowa. Historia ludowa chłopska i babska”.
Strona internetowa Małgorzaty Litwinowicz
Regulamin korzystania z webinariów Centrum Archiwistyki Społecznej
Ta strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w ustawieniach przeglądarki. Zobacz naszą politykę prywatności.