Archiwum Feministyczne to zbiór społecznych archiwów organizacji pozarządowych, grup nieformalnych i osób prywatnych zaangażowanych w ruch feministyczny, ruch na rzecz praw kobiet w Polsce po 1989 roku. Ta ponadpokoleniowa inicjatywa dawnych i współczesnych działaczek ruchu feministycznego ma na celu zachowanie i dzielenie się niedawną historią, herstorią praw kobiet w Polsce w okresie transformacji i późniejszym.
W archiwum znajdą się kolekcje prywatne, jak też zbiory już nieistniejących organizacji pozarządowych i grup nieformalnych, a także nadal zarejestrowanych, nie prowadzących działalności pozarządowej. Zbiory obejmą: fotografie z lat 1989-2024 (i dalej), dokumenty organizacji, druki ulotne, publikacje, protokoły ze spotkań, wydawnictwa, raporty, plakaty i inne ślady, które pozostały po ruchu kobiecym i feministycznym z lat dziewięćdziesiątych i 25 lat tego wieku.
Podmiot prowadzący archiwum
Na początku lat 90-tych XX wieku, w Polsce rozwinęło się bardzo prężne środowisko organizacji kobiecych. Informator o nich, wydany przez Centrum Promocji Kobiet w 1993 roku, wymieniał ich ponad 100, a wydany w 2000 roku, ponad 300. Małe inicjatywy lokalne, grupy nieformalne, grupy protestu, duże fundacje -odegrały ważną rolę w kształtowaniu nowej społeczno-politycznej rzeczywistości w obszarze praw kobiet, równości, przeciwdziałania przemocy. Większość tych organizacji, grup i inicjatyw - nie istnieje i nie przetrwał po nich prawie żaden ślad. Ich historia to historia walki o aborcję, o udział kobiet w życiu politycznym, o antyprzemocowe prawo, o udział kobiet w kulturze, sztuce i gospodarce, o państwo i społeczeństwo bez dyskryminacji. W 2024 roku powstała ponadpokoleniowa inicjatywa powołania Archiwum Feministycznego, które gromadzi w jednym miejscu, dokumenty i wiedzę na temat działań na rzecz równości, które ma zachować herstorię feminizmu w Polsce i zapewnić jej ciągłość.