Dokumenty zgromadzone w archiwum stanowią pozostałości archiwum zakładowego Piaseczyńsko-Grójeckiej Kolei Wąskotorowej, które uległo częściowemu rozproszeniu pod koniec lat 90. XX w. W zbiorze znajdują się także obiekty podarowane przez emerytowanych pracowników kolei, ich rodziny, regionalistów oraz wolontariuszy. Tematyka zbiorów dotyczy działalności kolei wąskotorowej. Dokumentacja archiwalna obejmuje sprawy taboru (instrukcje, rejestry napraw, rysunki techniczne), infrastruktury budowlanej i obiektów inżynieryjnych, sprawy personalne oraz działalność organizacji (związki, rady). Ponadto zawiera fotografie dokumentujące jubileusze pracownicze i codzienną eksploatację kolei.
Archiwum społeczne Piaseczyńsko-Grójeckiego Towarzystwa Kolei Wąskotorowej
Podmiot prowadzący archiwum
Archiwum społeczne Towarzystwa obejmuje pozostałości dokumentacji zakładowej Grójecko-Wilanowskiej Kolei Wąskotorowej, głównie po 1950 r. Ponadto przechowywane są inne przedmioty materialne związane z koleją, takie jak bilety, rozkłady jazdy, fotografie, elementy umundurowania i lampy sygnalizacyjne. Z zebranych materiałów przygotowywane są wystawy w Mobilnej Galerii Kolejowej, powstałej w ramach budżetu obywatelskiego na bazie wagonu z XIX w.
Archiwum współpracuje z Muzeum Piaseczna w zakresie przygotowania wystawy stałej o historii miasta, na potrzeby której udostępniło wybrane obiekty.
Materiały archiwalne wykorzystywane są do celów naukowych i edukacyjnych. W tym zakresie publikowane są wpisy w mediach społecznościowych oraz artykuły merytoryczne w prasie specjalistycznej, takiej jak „Świat Kolei” i „Stalowe Szlaki”.