Zasób archiwum został ukształtowany na przestrzeni lat 1972–2022. Zbiory dotyczą działalności Regionalnego Centrum Kultury Kurpiowskiej, w tym m.in. organizacji cyklicznych wydarzeń (m.in. Miodobranie Kurpiowskie, Jarmark Kurpiowski), konkursów (Ocalić od zapomnienia, Rękodzieło Wsi Kurpiowskiej, Palmy i Pisanki Kurpiowskiej), warsztatów twórczości ludowej, plenerów rzeźbiarskich, ceramiki i wikliniarstwa; prowadzenia zespołów i grup folklorystycznych; przygotowania oprawy Mszy Świętych z elementami gwary Kurpiowskiej w Bazylice Myszynieckiej; organizacji przedsięwzięć artystycznych i edukacyjnych; prowadzenia Muzeum „Mulimedialna Dzwonnica w Myszyńcu”; organizacji koncertów muzyki poważnej oraz koncertów znanych i cenionych zespołów wokalnych; wydarzeń turystyczno-krajoznawczych (Rajd Szlakami Barci Kurpiowskich); dokumentowania działalności (publikacje oraz płyty obrazujące różne formy działalności).
Regionalne Centrum Kultury Kurpiowskiej w Myszyńcu
Podmiot prowadzący archiwum
Regionalne Centrum Kultury Kurpiowskiej im. ks. Władysława Skierkowskiego w Myszyńcu (RCKK) to jedna z pierwszych instytucji kulturalnych na Kurpiach, która powstała w 1972 r. Zajmuje się upowszechnianiem kultury, ochroną oraz promocją kultury ludowej, a także aktywizacją środowiska twórców ludowych. RCKK w Myszyńcu otacza opieką merytoryczną zarówno twórców ludowych, jak i zespoły folklorystyczne, grupy śpiewacze, instrumentalistów i kapele. Myszyniecka instytucja kultury animuje i popularyzuje dorobek twórców ludowych poprzez przedsięwzięcia ekspozycyjne i wydawnicze, filmy wideo i liczne nagrania muzyki ludowej. W 1974 r. przy ośrodku kultury rozpoczął działalność Zespół Folklorystyczny „Kurpiowszczyzna”, który odnosi liczne sukcesy na scenach nie tylko Polski, ale również Europy.
Ważne miejsce w działalności RCKK zajmuje edukacja regionalna, skierowana głównie do młodego pokolenia, realizowana poprzez warsztaty sztuki ludowej oraz konkursy, w tym na palmy i pisanki kurpiowskie. Jednym z pierwszych konkursów zorganizowanych przez RCKK był konkurs „Ocalić od zapomnienia”, skierowany do dzieci i młodzieży, który odbywa się już od 20 lat.