Archiwum Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej gromadzi materiały związane z historią Niemców w Polsce w XX w. Dokumentuje zwłaszcza działalność organizacji mniejszości niemieckiej, szczególnie na Górnym i Dolnym Śląsku, na Pomorzu i Kujawach oraz na Warmii i Mazurach. W zbiorach archiwum znajduje się też ponad 250 nagrań historii mówionej (są to m.in. wywiady z przedstawicielami najstarszego pokolenia Niemców mieszkających w Polsce), a także kolekcje osobiste działaczy i polityków mniejszości niemieckiej.
Archiwum Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej (ACBMN)
Podmiot prowadzący archiwum
Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej (CBMN) jest związkiem stowarzyszeń. Powstało w 2016 r. Jego zadaniem jest podejmowanie problemów badawczych dotyczących Niemców w Polsce w okresie powojennym oraz gromadzenie archiwaliów: dokumentów i wspomnień świadków czasu.
Do 2019 r. Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej funkcjonowało przede wszystkim jako projekt Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej. W tych ramach prowadzono digitalizację archiwów organizacji mniejszości niemieckiej i wywiady ze świadkami historii. Organizowane były również konferencje naukowe i debaty, a także wydane zostały publikacje dotyczące życia Niemców w PRL. Przygotowano m.in. bibliografię mniejszości i zapoczątkowano tworzenie słownika biograficznego. Od 2020 r. Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej działa jako samodzielna instytucja z siedzibą w Polsko-Niemieckim Centrum Bibliotek, Mediów, Kultury i Badań Naukowych im. Josepha von Eichendorffa w Opolu.