Zasób obejmuje dokumenty etnograficzne (m.in. notatki terenowe, książki naukowe) oraz zbiory audiowizualne. Cyfrowe Archiwum im. Józefa Burszty bazuje na zasobach archiwalnych gromadzonych w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej od końca lat 40. XX w. Inicjatorkami archiwum są pracownice instytutu, które mają bezpośredni dostęp do jego zasobów.
Cyfrowe Archiwum im. Józefa Burszty
Podmiot prowadzący archiwum
Cyfrowe Archiwum im. Józefa Burszty powstało w ramach Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Wydziału Historycznego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Instytut ten jest najstarszą etnologiczną placówką uniwersytecką w Polsce. Powstał w maju 1919 r. wraz z uniwersytetem. Obecnie jest jedną z czołowych placówek w kraju w zakresie nauk etnologicznych, zarówno ze względu na wielkość i kwalifikacje kadry, jak i na jakość oraz skalę prowadzonych badań, a także nowatorskie metody kształcenia.
Instytut łączy dwa główne nurty studiów: etnologię zorientowaną na studia etnohistoryczne, regionalne i folklorystyczne oraz antropologię kulturową, w ramach której szczególną uwagę poświęca się badaniom ważnych aspektów współczesności, takich jak np. etniczność, transformacje wartości i wzorów życia, ekologia kulturowa, manifestacje kultury popularnej w Polsce, krajach regionu środkowoeuropejskiego i na obszarach pozaeuropejskich. Poświęca się także sporo uwagi refleksji nad współczesną kondycją dyscypliny, teorią i metodologią studiów dotyczących kultury. W ten sposób instytut stara się harmonijnie łączyć stale modernizowany nurt dotychczasowych badań nad kulturą ludową z nowymi podejściami antropologii kulturowej dostarczającej innych narzędzi interpretacji zjawisk współczesnej kultury i życia społecznego.
Wydział Historyczny, w skład którego wchodzi ta placówka, ma prawo do nadawania stopni doktora i doktora habilitowanego w zakresie etnologii.