Zbiór obejmuje przede wszystkim fotografie Kcyni i mieszkańców wsi gminy Kcynia, wywiady z mieszkańcami w postaci plików mp3 oraz materiały archiwalne, dokumenty, artykuły prasowe z gazet lokalnych dotyczących Kcyni. Fotografie pozyskiwane są bezpłatnie od ich właścicieli. Granice chronologiczne zasobu sięgają od końca XIX w. do lat 80. XX w.
Dźwiękowe Archiwum Kcyni
Podmiot prowadzący archiwum
Dźwiękowe Archiwum Kcyni (DAK) powstało w czerwcu 2012 r. z inicjatywy Justyny Makarewicz, pracownika Urzędu Miejskiego w Kcyni. Archiwum pozyskuje (m.in. nagrywa), gromadzi, przechowuje, opracowuje i upowszechnia wspomnienia mieszkańców związane z Kcynią, ważnymi wydarzeniami oraz znanymi postaciami z życia społecznego. Wydało również książkę pt. „Z archiwum pamięci – obraz Kcyni we wspomnieniach mieszkańców”. W 2015 r. rozpoczęło akcję „Dźwiękowe Archiwum rusza na wieś”, w ramach której nagrywane są wywiady z najstarszymi mieszkańcami okolicznych wsi podczas spotkań terenowych.
Na stronie dzwiekowearchiwum.kcynia.pl prezentowane są archiwalia oraz nagrania związane z historią miasta i okolicy. Celem archiwum jest popularyzacja zasobów historycznych oraz zachęcanie mieszkańców do dzielenia się swoimi zbiorami. Na stronie publikowane są artykuły na temat historii lokalnej, pamiętniki mieszkańców i kalendarium wydarzeń. Wokół archiwum skupiają się osoby zainteresowane lokalną historią.
DAK podejmuje także szereg inicjatyw, popularyzujących tematykę historyczną – „Spacery z historią”, spotkania w ramach cyklu „Ciekawość świata” czy wystawy historyczne. Do współpracy przy nich zapraszani są mieszkańcy, którzy udostępniają swoje zbiory (zdjęcia, pamiątki, pocztówki, wspomnienia, notatki), stając się współautorami wystaw.