„Zapis tradycji” – warsztaty w Poznaniu
Kolejna odsłona projektu „Zapis tradycji” za nami – tym razem spotkaliśmy się na warsztatach w Poznaniu.
„Zapis tradycji” służy dokumentacji, archiwizacji i udostępnieniu zbiorów depozytariuszy niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Działania te pomagają zachować i zaprezentować ich unikalne tradycje i zwyczaje. Projekt jest realizowany przez Narodowy Instytut Dziedzictwa w partnerstwie z Centrum Archiwistyki Społecznej.
Dwie pierwsze odsłony projektu miały miejsce w woj. śląskim. W ubiegłym roku pracowaliśmy ze wspólnotami w Żywcu oraz Cieszynie. Kolejny, trzeci już pilotaż zgromadził Nas w Poznańskim Centrum Dziedzictwa, na stronie którego czytamy: „Miasta nie da się opowiedzieć w jeden sposób. Trzeba je przedstawiać zawsze na nowo, przystępnie i angażująco, wykorzystując różne metody i formy”.
Wydarzenie otworzyły: dr Monika Herkt, dyrektorka Poznańskiego Centrum Dziedzictwa, Teresa Palacz, kierowniczka Oddziału Terenowego NID w Poznaniu oraz Katarzyna Sadowska-Mazur, kierowniczka Zespołu ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego NID.
W warsztatach wzięli udział depozytariusze niematerialnego dziedzictwa kulturowego, reprezentujący m.in. Bambrów Poznańskich oraz umiejętność wykonywania Snutki golińskiej. Obecni byli także przedstawiciele i przedstawicielki instytucji kultury: Muzeum Regionalnego w Wągrowcu, Muzeum Okręgowego w Lesznie, Muzeum Ziemi Rawickiej, Stowarzyszenia Czas A.R.T. Nad przebiegiem spotkania czuwał Tomasz Łuczak, koordynator ds. niematerialnego dziedzictwa kulturowego w woj. wielkopolskim.
Pierwszy dzień otworzył pełny skład zespołu koordynującego projekt, uczestniczki i uczestnicy poznali działalność Centrum Archiwistyki Społecznej i wybranych archiwów społecznych, które zaprezentowały Adriana Kapała, Małgorzata Pankowska-Dowgiało oraz Ewa Majdecka. Agata Mucha, inicjatorka projektu „Zapis tradycji” z Narodowego Instytutu Dziedzictwa, przedstawiła jego cele i założenia, prezentując jednocześnie efekty dotychczasowej pracy ze wspólnotami.
W drugiej części spotkania skupiliśmy się na tym, jak i co dokumentować i archiwizować, a także przeszliśmy przez schemat pracy i nagrywania historii mówionej. Na zakończenie intensywnego dnia gospodarz wydarzenia zorganizował oprowadzanie po ekspozycji głównej Bramy Poznania oraz zwiedzanie wystawy czasowej w Galerii „O ludziach, którzy tworzyli Poznań”.
Drugi dzień szkolenia skupił się na aspektach praktycznych: dowiedzieliśmy się, jak skanować oraz opisywać dokumenty i zdjęcia, a także jak wyglądają narzędzia do opracowania i publikacji zbiorów, czyli Otwarty System Archiwizacji i portal zbioryspoleczne.pl. Po przerwie obiadowej uczestniczki i uczestnicy przećwiczyli pracę w Otwartym Systemie Archiwizacji.
Serdecznie dziękujemy za współpracę Dyrekcji i Zespołowi Poznańskiego Centrum Dziedzictwa, Restauracji Hyćka za regionalne dania, rogale świętomarcińskie oraz za otwarcie dla Nas swoich drzwi. Przede wszystkim dziękujemy uczestnikom oraz depozytariuszom – za obecność i zaangażowanie.
Organizatorzy: Narodowy Instytut Dziedzictwa, Centrum Archiwistyki Społecznej
Współorganizator: Poznańskie Centrum Dziedzictwa
Ta strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w ustawieniach przeglądarki. Zobacz naszą politykę prywatności.