Warsztaty teatralne „Kuracjuszki. Społeczne herstorie w działaniu”
Zapraszamy do udziału w warsztatach teatralnych „Kuracjuszki. Społeczne herstorie w działaniu”. Prowadzące, Dorota Ogrodzka oraz Justyna Lipko-Konieczna podzielą się metodami pracy z bohaterkami i archiwami, wypracowanymi podczas projektu teatralnego „Kuracjuszki”, który zakończył się wystawieniem spektaklu. Zaproponują ćwiczenia dramaturgiczne i twórcze, które pozwolą uczestnikom doświadczyć teatralnej pracy z herstorią.
Warsztaty odbędą się 9 grudnia w godz. 16.00–20.00 w Warszawie przy ul. Emilii Plater 31. W warsztatach mogą wziąć udział osoby w wieku 16+. Nie jest konieczna znajomość spektaklu ani doświadczenie teatralne, potrzebny jest tylko wygodny strój.
Wymagane są zapisy: w terminie do 8 grudnia lub do wyczerpania miejsc. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Prosimy o przesyłanie zgłoszeń na adres k.sakowicz@cas.org.pl.
Zachęcamy również do wzięcia udziału w spotkaniu z cyklu “Archiwa inspirują” z udziałem Doroty Ogrodzkiej i Justyny Lipko-Koniecznej. Wydarzenia organizowane są w ramach programu wokół 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.
O „Kuracjuszkach”:
„Kuracjuszki” to teatralny projekt artystyczno-edukacyjny, dla którego punktem wyjścia jest historia obozu internowania dla kobiet zorganizowanego w Ośrodku Wczasowym Pracowników Prasy, Książki, Radia i Telewizji w Gołdapi. W styczniu 1982 roku trafił tam pierwszy transport kobiet – zaangażowanych działaczek „Solidarności” i aktywistek społecznych. Kobiety, zamknięte w luksusowym więzieniu, pozbawione były możliwości działania, ośmieszane, szykanowane, szantażowane. Wywłaszczone ze swojej publicznej roli, odcięte od pracy na rzecz ważnych celów, a także odłączone od swoich bliskich i rodzin. Rozmowy z nimi po latach to mieszanka emocji, powrót do nieoczywistych zdarzeń. Możliwość usłyszenia różnych perspektyw, poznania bardzo rozmaitych strategii. Scenariusz spektaklu powstał w toku wspólnych dyskusji, improwizacji, czytania i oglądania materiałów archiwalnych, zgromadzonych między innymi w Ośrodku KARTA, a także spotkań z byłymi internowanymi.
Prowadzące:
Dorota Ogrodzka – pedagożka teatru, reżyserka, badaczka. Animatorka kultury i trenerka. Kuratorka projektów artystyczno-społecznych. Prezeska Stowarzyszenia Pedagogów Teatru. Od 10 lat prowadzi zajęcia w Instytucie Kultury Polskiej UW, w którym ukończyła studia doktoranckie. Założycielka i reżyserka Laboratorium Teatralno-Społecznego. Przez cztery lata pracowała w Teatrze Polskim w Bydgoszczy, gdzie założyła i prowadziła Młodą Scenę, reżyserowała spektakle i akcje performatywne, była kuratorką programu edukacyjno-artystycznego. Reżyserowała: „Stan Wyjątkowy” (Muzeum POLIN, Teatr Powszechny im. Z. Hubnera), „Oburzajcie się!”, „’89”, „Skąpo”, „Krótki przewodnik nierówności: Bieda” (Teatr Polski im. H. Konieczki w Bydgoszczy), „Kurs bezpieczeństwa i higieny społeczeństwa”, „Empatia” (Laboratorium Teatralno-Społeczne). Członkini Kolektywu Terenowego, z którym działa w duchu etnoanimacji. Współorganizatorka festiwalu Slot Art, członkini Rady Slot, kuratorka programu warsztatowego. Współpracuje z wieloma organizacjami i instytucjami kultury, między innymi z Instytutem Teatralnym im. Z Raszewskiego, Towarzystwem Inicjatyw Twórczych ę, Szkołą Liderów, Krytyką Polityczną, Fundacją Sto Pociech, oraz z polskimi teatrami, między innymi Teatrem Powszechnym, Teatrem Studio, TR Warszawa, Teatrem Dramatycznym im. Szaniawskiego w Wałbrzychu. Autorka tekstów dotyczących teatru, przestrzeni publicznej i sztuki społecznej. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Justyna Lipko-Konieczna – dramaturżka Teatru 21. Autorka kilkunastu scenariuszy teatralnych. Współpracowała między innymi z Narodowym Starym Teatrem w Krakowie, Teatrem Dramatycznym, Teatrem Polskim w Bydgoszczy, TR Warszawa, Instytutem Teatralnym, gdzie prowadziła wiele działań z zakresu pedagogiki teatru. Autorka dramaturgii oraz współautorka scenariusza do spektaklu „Ciało pedagogiczne” (reż. Justyna Sobczyk). Współautorka dramatu „Kalina” o aktorce Kalinie Jędrusik (Teatr Polonia). Dramaturżka Teatru Studio w Warszawie oraz Teatru 21, z którym pracuje od trzech lat, współtworząc spektakle „…i my wszyscy. Odcinek 0”, „Statek miłości. Odcinek 1”, „Upadki. Odcinek 2”, „Śmiertelnie Trudna Gra”, „Klauni, czyli o rodzinie. Odcinek 3” oraz „Indianie”. Członkini Stowarzyszenia Pedagogów Teatru.
Ta strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w ustawieniach przeglądarki. Zobacz naszą politykę prywatności.