Spotkanie podlaskich archiwistów i archiwistek społecznych w Białymstoku
Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu, którego celem jest sieciowane i podnoszenie kompetencji podlaskich archiwistów i archiwistek społecznych oraz zachęcenie kolejnych osób do rozpoczęcia przygody z archiwistyką społeczną.
Zbieranie świadectw historii bezpośrednio od ich świadków i świadkiń jest kwintesencją archiwistyki społecznej. Jak przygotować się do takich rozmów i jak je przeprowadzać? Co można zrobić z nagranym świadectwem? Historia mówiona będzie tematem najbliższego spotkania, które odbędzie się 20 września 2024 roku w Białostockim Ośrodku Kultury/Centrum im. Ludwika Zamenhofa.
Uczestnicy i uczestniczki wezmą udział w warsztatach dotyczących historii mówionej i przeprowadzania wywiadów oraz otrzymają praktyczne wskazówki, jak opracować, opisać i archiwizować nagrane relacje. Na zakończenie zaplanowano spacer historyczny po Białymstoku.
Dodatkowo odbędzie się spotkanie autorskie z Jakubem Gałęziowskim, prowadzącym jeden z warsztatów, wokół jego książki „Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny”. Rozmowę poprowadzi reporterka Aneta Prymaka-Oniszk.
Udział w warsztatach jest bezpłatny, wystarczy wypełnić prosty formularz zgłoszeniowy (liczba miejsc jest ograniczona).
Plan spotkania
-
9.00–13.00 Historia mówiona – przeprowadzanie wywiadu w perspektywie etyki pracy ze świadkami historii
Warsztat poprowadzi Jakub Gałęziowski -
13.00–15.00 Opracowanie wywiadu historii mówionej
Warsztat poprowadzi Adriana Kapała (Centrum Archiwistyki Społecznej) -
15.00–15.30 przerwa obiadowa
-
15.30–17.30 Spacer historyczny po Białymstoku
Prowadząca: Agnieszka Kajdanowska (Białostocki Ośrodek Kultury/Centrum im. Ludwika Zamenhofa) -
18.00–19.30 „Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny” – spotkanie autorskie z Jakubem Gałęziowskim poprowadzi reporterka Aneta Prymaka-Oniszk
Prowadzący
dr Jakub Gałęziowski – pracownik Wydziału Nauk o Kulturze i Sztuce na Uniwersytecie Warszawskim. Przez szereg lat nagrywał wywiady w ramach projektów dokumentacyjnych w Fundacji Ośrodka KARTA. Ostatnio realizował badania dotyczące polskich dzieci urodzonych z powodu wojny w ramach międzynarodowego projektu Children Born of War – Past, Present and Future (https://www.chibow.org/); autor książki „Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny” oraz artykułów naukowych. Członkiem redakcji „Wrocławskiego Rocznika Historii Mówionej”.
Adriana Kapała – z wykształcenia historyczka i archiwistka (Uniwersytet Jagielloński), absolwentka Gender Studies w Instytucie Badań Literackich PAN, również działaczka społeczna. Zawodowo koordynatorka szkoleń i edukacji w Centrum Archiwistyki Społecznej. Prowadzi webinaria, szkolenia, koordynuje spotkania w instytucjach kultury, które są zainteresowane rozpoczęciem tworzenia/wspierania archiwów społecznych. Uczy archiwistów społecznych jak realizować wywiady historii mówionej oraz jak je opisać, opracować i udostępnić on-line na portalu www.zbioryspoleczne.pl. Wcześniej pracowała w Fundacji Ośrodka KARTA, gdzie m.in. koordynowała projekty historii mówionej takie jak „Polacy na Wschodzie” czy „Archiwum Wschodnie”, prowadziła też szkolenia dotyczące nagrywania relacji. Uczestniczyła również w wielu innych projektach historii mówionej, m.in.: „Historie mówione polskiej architektury”, „Na tatarskim szlaku – dokumentacja i popularyzacja tradycji i kultury Tatarów w województwie podlaskim” czy „Historia mówiona społeczności LGBT+ w Polsce”.
Agnieszka Kajdanowska – w Białostockim Ośrodku Kultury zajmuje się badaniem oraz upowszechnianiem wielokulturowego dziedzictwa Białegostoku i regionu, m.in. nagrywaniem, opracowywaniem oraz udostępnianiem wywiadów w ramach Mediateki CLZ – archiwum historii mówionej miasta i regionu (od 2010 roku). Pomysłodawczyni i kuratorka wystaw związanych z historią i dziedzictwem Białegostoku i Podlasia. Koordynatorka działań wydawniczych oraz redaktorka wydawnictw, m.in. „Zamenhof w Warszawie” R. Dobrzyńskiego, „Fotografowie białostoccy. Przed i za obiektywem 1915 – 1939” (praca zbiorowa).
Ta strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w ustawieniach przeglądarki. Zobacz naszą politykę prywatności.