RYDET x MASECKI | koncert, projekcja zdjęć, spotkanie
Jak fotografie Zofii Rydet zabrzmią w muzycznej interpretacji Marcina Maseckiego? Zapraszamy na projekcję zdjęć z archiwum fotografki połączoną z improwizowanym koncertem pianisty oraz spotkanie poświęcone jej twórczości. Okazją do tego jest wpisanie fotografii Zofii Rydet z cyklu „Zapis socjologiczny” na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata. Wydarzenie odbędzie się 14 lipca o godzinie 20.00 na Placu Zabaw nad Wisłą. Wstęp wolny!
Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata tworzą obiekty o szczególnej wartości dla historii, kultury i tradycji polskiej. W tym roku po raz pierwszy na Listę zostały wpisane zbiory dwóch archiwów społecznych. Jednym z nich jest Fundacja im. Zofii Rydet, która opiekuje się pracami fotografki.
Zofia Rydet rozpoczęła realizację „Zapisu socjologicznego” w 1978 roku i kontynuowała go aż do lat 90. Fotografka sportretowała mieszkańców wsi, miast i miasteczek z Polski i zagranicy we wnętrzach domów, w ich codziennym otoczeniu. Ten unikalny cykl, obejmujący kilkanaście tysięcy negatywów, stanowi bezcenny dokument życia społecznego.
Wydarzenie na Placu Zabaw będzie niepowtarzalną okazja, żeby zobaczyć fotografie Zofii Rydet na wielkoformatowym ekranie i usłyszeć ich muzyczną interpretację w wykonaniu znakomitego pianisty Marcina Maseckiego.
Przed koncertem zapraszamy na dyskusję o znaczeniu twórczości Zofii Rydet dla polskiej kultury. Porozmawiajmy o opiece nad jej archiwum oraz o zbiorach fundacji jej imienia. Omówimy również rolę archiwów społecznych w zachowaniu cennego dziedzictwa. W spotkaniu wezmą udział założycielki Fundacji im. Zofii Rydet – Zofia Augustyńska-Martyniak i Maria Sokół-Augustyńska oraz wicedyrektorka Centrum Archiwistyki Społecznej Joanna Łuba. Rozmowę poprowadzi Agnieszka Obszańska z Programu Trzeciego Polskiego Radia.
Drugim zbiorem wpisanym na Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata są fotografie z wypraw wysokogórskich Jerzego Kukuczki, którymi opiekuje się Fundacja Wielki Człowiek. Na wydarzenie poświęcone archiwum himalaisty zapraszamy 4 sierpnia na Plac Zabaw nad Wisłą! Szczegóły opublikujemy już wkrótce.
Jak mówi Joanna Łuba: „Archiwum Zofii Rydet i Jerzego Kukuczki dla naszej instytucji i świata archiwistyki społecznej były od dawna skarbami narodowymi. Cieszymy się, że dzięki temu, że zostały wpisane na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata, zostaną dostrzeżone też przez szersze grono osób”.
Z pełną informacją o obiektach wpisanych na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata można zapoznać się na stronie prowadzących program Archiwów Państwowych.
Zofia Rydet (1911–1997) – wybitna polska fotografka uhonorowana wieloma prestiżowymi nagrodami (m.in. tytułami Artiste FIAP w 1969 oraz Excellence FIAP w 1976 roku). Poza monumentalnym „Zapisem socjologicznym” jest autorką innych cykli fotograficznych związanych z człowiekiem, m.in. „Czas przemijania” na temat starości; poświęcony dzieciom „Mały Człowiek” czy cykl surrealistycznych fotomontaży i kolaży „Świat uczuć i wyobraźni”.
Marcin Masecki – pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, kurator, pedagog. Jego działalność obejmuje szerokie spektrum stylistyczne, a wirtuozowskie łączenie gatunków oraz łamanie granic między sztuką wysoką a rozrywkową to znaki rozpoznawcze. Współpracuje z Polskim Radiem, Teatrem Studio, Barem Studio oraz orkiestrami MACV i Capellą Cracoviensis. Współprowadzi orkiestrę Jazz Band Młynarski-Masecki i koncertuje z repertuarem klasycznym.
Uczestniczki dyskusji:
Zofia Augustyńska-Martyniak – konserwatorka dzieł sztuki, archiwistka, opiekunka i inwentaryzatorka archiwum Zofii Rydet, liczącego kilkadziesiąt tysięcy negatywów oraz fotografii. Popularyzatorka twórczości tej artystki fotografki. Wraz z matką, Marią Sokół-Augustyńską, zarządza Fundacją im. Zofii Rydet, którą założyły w 2011 roku.
Joanna Łuba – wicedyrektorka Centrum Archiwistyki Społecznej, historyczka, dokumentalistka i badaczka emigracji. Przez ponad 10 lat związana z Ośrodkiem KARTA, w którym pełniła funkcję wicedyrektorki ds. archiwów, gdzie prowadziła projekty dokumentacyjne dotyczące pamięci emigrantów. Autorka publikacji i kuratorka wystaw na bazie zbiorów społecznych.
Maria Sokół-Augustyńska – współzałożycielka i prezeska Fundacji im. Zofii Rydet. Konserwatorka dzieł sztuki, archiwistka, wielokrotna współkuratorka wystaw, na których prezentowano fotografie Zofii Rydet. Pracowała i pełniła funkcję opiekunki merytorycznej przy projektach dotyczących digitalizacji, inwentaryzacji, archiwizacji i upowszechniania prac fotografki.
Lokalizacja: Plac Zabaw nad Wisłą (Bulwar Bohdana Grzymały-Siedleckiego)
Bar i toalety na Placu Zabaw są dostępne dla osób z niepełnosprawnościami.
Pomysł i koordynacja: Karolina Sakowicz (CAS)
Wybór i montaż zdjęć: Michał Dyjuk
Współpraca: Dominika Szpinda (Stowarzyszenie Plan B)
Komunikacja i promocja: Iwona Oleszczuk-Jaźwiecka, Milena Ryćkowska (CAS)
Projekt graficzny: Aneta Zdziech
W grafice użyto zdjęcia Zofii Rydet ze zbioru „Prezapis 1956–1977”.
Organizator: Centrum Archiwistyki Społecznej
Partnerzy wydarzenia: Plac Zabaw nad Wisłą, Stowarzyszenie Plan B
Wydarzenie pod Honorowym Patronatem Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych
Ta strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w ustawieniach przeglądarki. Zobacz naszą politykę prywatności.