Relacja z wizyty studyjnej ukraińskich naukowczyń i pracownic kultury
W listopadzie gościliśmy naukowczynie i pracownice instytucji kultury z Ukrainy – uczestniczki wizyty studyjnej, której celem była wymiana doświadczeń i wsparcie rozwoju archiwistyki społecznej w Ukrainie. Na nasze gościnie czekaliśmy prawie rok. Ich przyjazd planowany na luty 2022 roku został uniemożliwiony przez wybuch wojny. Dziesięć miesięcy później udało się nam spotkać.
Tygodniową wizytę wypełniły: spotkania w archiwach społecznych – w Fundacji Archeologia Fotografii, Towarzystwie Przyjaciół Miasta Ogrodu Podkowa Leśna, w CATL prowadzonym przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Raszynie, instytucjach kultury nagrywających i przechowujących relacje historii mówionej – Domu Spotkań z Historią i Muzeum POLIN, a także warsztaty, podczas których pracownicy i współpracownicy CAS dzielili się doświadczeniem między innymi z zakresu tworzenia archiwów społecznych, opracowywania zdjęć, digitalizacji zbiorów i pracy z relacjami historii mówionej. Ważnym elementem wizyty była wymiana doświadczeń, dzięki której mogliśmy poznać wiele cennych inicjatyw związanych ze zbieraniem relacji historii mówionej, realizowanych obecnie w Ukrainie, a także zrozumieć ich specyfikę i nakreślić możliwe pola współpracy.
Dziękujemy Fundacji Dobra Wola za zorganizowanie wizyty i Witrynie Domu Wschodniego prowadzonej przez Ośrodek KARTA za udostępnienie przestrzeni na wspólne działania, a także wszystkim goszczącym nas archiwom i instytucjom.
Wizyta zorganizowana została przez Fundację Dobra Wola we współpracy z Centrum Archiwistyki Społecznej i Ośrodkiem KARTA, w ramach dotacji Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności „STP − Wizyty studyjne w Polsce”.
Ta strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w ustawieniach przeglądarki. Zobacz naszą politykę prywatności.