Przemiany pamięci. Archiwiści społeczni
o niewypowiedzianych historiach – 32. Festiwal Kultury Żydowskiej
Zapraszamy na spotkanie i rozmowę z archiwistami i archiwistkami społecznymi – wydarzenie towarzyszące w ramach 32. Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie.
Zbierają opowieści, dbają o cmentarze, organizują wydarzenia kulturalne. Wraz z lokalnymi społecznościami odkrywają historie żydowskich mieszkańców swoich miejscowości. Archiwiści społeczni – dlaczego to robią, z czym się mierzą oraz jak zmienia się ich środowisko i oni sami?
Rozmowę z Katarzyną Winiarską (Wirtualne Muzeum Żydów w Białowieży), Markiem Chmielewskim (sołtys Orli) i Kamilem Kmakiem (Saga Grybów) poprowadzi Karolina Sakowicz (Centrum Archiwistyki Społecznej).
Spotkanie odbędzie się 1 lipca 2023 roku o godz. 12.00 w Żydowskim Muzeum Galicja (ul. Dajwór 18, Kraków). Wstęp wolny!
Wydarzenie będzie tłumaczone symultanicznie na język angielski. Partnerem wydarzenia jest Żydowskie Muzeum Galicja.
Zdjęcie na grafice pochodzi ze zbiorów Społecznego Archiwum Grybowa, jest to dar p. Esther Gilboa. Na fotografii rozpoznano Feigę Riegelhaupt z Grybowa (druga od prawej w ostatnim rzędzie).
Katarzyna Winiarska – animatorka kultury i edukatorka związana z Puszczą Białowieską. Autorka Wirtualnego Muzeum Historii Żydów w Białowieży (www.jewish-bialowieza.pl). Twórczyni i prowadząca Teatr w Stodole w Teremiskach. Zajmuje się badaniem historii Żydów w Białowieży i działa na rzecz przywracania pamięci o nich. Aktywistka Grupy Granica, niosącej pomoc humanitarną na granicy polsko-białoruskiej.
Za swoje działania dostała liczne wyróżnienie w ramach konkursu Nagroda POLIN 2019, Dyplom Chroniąc Pamięć za zasługi ratowania i upamiętniania dziedzictwa żydowskiego w Polsce w 2020 roku oraz Wyróżnienie w 3. edycji Nagrody KARTY za działanie na rzecz pamięci historycznej służące wspólnocie obywatelskiej w 2022 roku.
Kamil Kmak – społecznik, regionalista, menedżer projektów, założyciel polsko-żydowskiej grupy „Gribov” (jid. Grybów), Społecznego Archiwum Grybowa, prezes stowarzyszenia Saga Grybów. Inicjuje i realizuje przedsięwzięcia mające na celu przywracanie pamięci o społeczności żydowskiej i łemkowskiej regionu, zbliżanie ludzi różnych kultur i wyznań. Laureat III Edycji Nagrody KARTY za działania na rzecz pamięci historycznej, służące wspólnocie obywatelskiej.
Marek Chmielewski – rolnik, społecznik, sołtys swej miejscowości, nad którą góruje potężna synagoga. Określa się mianem „samozwańczy kustosz bożniczy”. Strażnik pamięci zaangażowany w dialog polsko-izraelski.
Karolina Sakowicz – animatorka i menadżerka kultury, inicjatorka m.in. Nagrody POLIN przyznawanej przez Muzeum POLIN od 2015 roku, kierowniczka działu projektów kulturalnych w Centrum Archiwistyki Społecznej.
__________________________
32. edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie odbędzie się pomiędzy 28 czerwca i 2 lipca 2023 roku. Będzie to już czwarta edycja dedykowana żywiołom. Po ziemi, ogniu i wodzie, w tym roku czas zająć się powietrzem.
Ta strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w ustawieniach przeglądarki. Zobacz naszą politykę prywatności.