„Podręcznik dla archiwistów społecznych” – nowa publikacja CAS
„Podręcznik dla archiwistów społecznych” to długo wyczekiwana publikacja – z wielką radością dzielimy się książką, która stanowi kompendium wiedzy i inspiracji o prowadzeniu archiwum społecznego!
Podręcznik powstał z myślą o archiwistach i archiwistkach społecznych, osobach działających na rzecz lokalnych społeczności, aktywistach i aktywistkach, ludziach, dla których ważna jest pamięć, odkrywanie i zachowywanie lokalnej historii. To także zaproszenie dla wszystkich osób, które chciałyby rozpocząć pracę wokół archiwum społecznego lub już planują zająć się taką działalnością.
Przygotowanie podręcznika trwało prawie dwa lata; teksty – opracowane w przystępnej formie przez ekspertów i ekspertki – będą służyć w codziennej pracy, zadbaliśmy też o przyjazną i urozmaiconą szatę graficzną. Książka ma swoją rozszerzoną wersję cyfrową w postaci specjalnej, interaktywnej podstrony. Niezwykle cieszy nas to, że wreszcie możemy podzielić się naszą publikacją, ponieważ jest ona jednocześnie opowieścią o tym, jak ważna i potrzebna jest archiwistyka społeczna.
Co znajdziemy w podręczniku?
Zależało nam, aby z podręcznika korzystać mogły zarówno osoby, które już pracują ze zbiorami i chcą dowiedzieć się, jak je prawidłowo przechowywać czy opracowywać, jak i te, które poszukują inspiracji do prowadzenia archiwum społecznego i, dzięki lekturze podręcznika, będą mogły przygotować się do jego założenia.
Część pierwsza książki to 11 tekstów wprowadzających czytelniczki i czytelników w istotne zagadnienia dotyczące prowadzenia archiwum społecznego – od jego założenia, po opracowanie zbiorów, ich digitalizację czy popularyzację. Z podręcznika można dowiedzieć się m.in. jak skutecznie pozyskiwać zbiory i zachęcać osoby do dzielenia się swoimi kolekcjami, jak przygotować się do prowadzenia i realizacji wywiadów historii mówionej, jak bezpiecznie przechowywać zbiory oryginalne oraz cyfrowe. Czytelnicy i czytelniczki poznają także kwestie prawne, które wpływają na udostępnianie zbiorów, oraz źródła finansowania działań archiwum społecznego. Wreszcie, dowiedzą się, jak skutecznie promować swoje archiwum i jakie narzędzia do tego stosować.
Na drugą część podręcznika składają się inspiracyjne opowieści sześciu archiwistkek i archiwistów społecznych z różnych regionów kraju. Opisują w nich swoje motywacje do zajmowania się archiwistyką społeczną oraz dzielą się wspomnieniami z początków swojej działalności. Prezentują swoje różnorodne projekty – wystawy, książki, działania artystyczne i edukacyjne – które inspirują do twórczego wykorzystania zbiorów społecznych w projektach kierowanych do społeczności. Teksty te pokazują, że pasja do historii lokalnej czy wybranego tematu, chęć jego zgłębiania, odkrywania i dzielenia się swoimi odkryciami z innymi, są w ruchu archiwistyki społecznej najważniejsze.
Podręcznik online
Poza darmową publikacją przygotowaliśmy także specjalną podstronę, na której umieściliśmy wszystkie teksty z książki, wzbogacone o materiały dodatkowe. Podręcznik można także pobrać w formacie pdf., wkrótce udostępnimy też formaty .mobi i .epub. Daje to wiele możliwości lektury, a także pozwala na szybki dostęp do każdego tekstu. Wskazówki dotyczące prowadzenia archiwum społecznego będą zawsze pod ręką!
Jak zdobyć własny egzemplarz?
„Podręcznik dla archiwistów społecznych” to darmowa publikacja dla wszystkich osób zainteresowanych archiwistyką społeczną. Książkę otrzymało już wiele archiwów społecznych, osób i instytucji, które mogą czerpać korzyść z jej lektury.
Prosimy osoby, które chciałyby otrzymać podręcznik dla siebie lub swojej instytucji, o wypełnienie formularza do wysyłki. Prosimy też o przeczytanie regulaminu, który szczegółowo omawia kwestie organizacyjne naszej dystrybucji.
Prosimy o poprawne wypełnienie formularza!
Wysyłkę rozpoczniemy w grudniu i potrwa ona do wyczerpania nakładu.
Czas realizacji wysyłki to około miesiąca od momentu wpłynięcia formularza.
PODRĘCZNIK DLA ARCHIWISTÓW SPOŁECZNYCH
Redakcja: Małgorzata Pankowska-Dowgiało
Współpraca: Maciej Melon, Katarzyna Ziętal
Autorzy i autorki tekstów: Aleksandra Brzozowska, Łukasz Jakubowski, Patrycja Jastrzębska, Adriana Kapała, Kamil Kmak, Marta Madejska, Ewa Majdecka, Joanna Michałowska, Anna Miler, Wojciech Olejniczak, Małgorzata Pankowska-Dowgiało, Ewa Pietraszek, Katarzyna Płażyńska, Monika Supruniuk, Agnieszka Wargowska-Dudek, Dawid Żądłowski
Konsultacje: Karol Bagiński (tekst pt. „Digitalizacja zbiorów”), Karolina Moczulak (tekst pt. „Prawo autorskie i inne aspekty prawne dotyczące zbiorów” – część dotycząca danych osobowych), dr Krzysztof Siewicz (tekst pt. „Prawo autorskie…”)
Redakcja językowa: Tomasz Karpowicz (Farfurnia)
Korekta językowa: Barbara Milanowska, Magdalena Zabrocka (Lingventa)
Wybór fotografii: Agata Bujnowska, Małgorzata Pankowska-Dowgiało
Przygotowanie zdjęć do publikacji: Tomasz Kubaczyk
Projekt graficzny i skład publikacji: kilku.com (Idalia Smyczyńska, Robert Zając)
Współpraca przy składzie publikacji: Justyna Zajączkowska
Koordynacja wydawnicza publikacji: Karolina Andrzejewska-Batko
Wdrożenie strony internetowej: Tomasz Kulbowski, koordynacja: Katarzyna Werner-Mozolewska
Wszystkie teksty z publikacji (z wyłączeniem materiałów wizualnych) są dostępne na licencji Creative Commons w wersji „Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe” (CC BY-SA 4.0).
Ta strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w ustawieniach przeglądarki. Zobacz naszą politykę prywatności.